Na získání Cen Alfréda Radoka mají největší šance soubory z Prahy, Brna a Ostravy

První březnovou neděli se budou udělovat divadelní ceny Alfréda Radoka za rok 2012. Bude to už po jedenadvacáté, co ocenění ve tvaru vavřínového lístku vytvořeného podle návrhu výtvarníka Richarda Peška poputuje mezi nejlepší české divadelníky. Dnes organizátoři oznámili nominace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlediště (ilustr. obrázek)

Hlediště (ilustr. obrázek) | Foto: Stock.xchng

V nominacích se v různých kategoriích nejčastěji objevují Dejvické divadlo z Prahy, brněnské Divadlo Husa na provázku nebo Divadlo Petra Bezruče Ostrava.

Pokračuje Karel král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo:

Přehrát

00:00 / 00:00

Nominace na letošní Ceny Alfréda Radoka přiblížila Eva Rajlichová

„Kdybychom to brali takhle geograficky, tak po těchto městech tam také figuruje Hradec Králové a Liberec.“

O nominacích i o vítězích rozhoduje letos 78 divadelních kritiků. Ceny Alfréda Radoka byly po listopadu 1989 vůbec první umělecké ceny svého druhu. Udělují se od roku 1992.

„Jsme moc ráda, že soutěž dále pokračuje, že inscenační ceny jsou ceny kritiků a mají svou váhu,“ myslí si předsedkyně správní rady Nadace Alfréda Radoka Ingeborg Radok Žádná.

Námět pro rozhlasovou hru

I letos bude vyhodnocena také dramatická soutěž. Jde o anonymní klání, svůj text do ní mohou poslat česky nebo slovensky píšící autoři. Letos se jich sešlo 59, do užšího výběru jich postupuje devět.

Už posedmé je partnerem dramatické soutěže Český rozhlas 3- Vltava. Z přihlášených textů si vybírá ty, které se hodí k rozhlasové dramatizaci. Mimo dvacetitisícové prémie zaručuje i realizaci hry a také její odvysílání.

Ceny Alfréda Radoka (logo) | Foto: Ceny Alfréda Radoka

Petra Marková z organizačního týmu upozorňuje, že také letos autory zvlášť zajímalo jedno téma:

„Uzávěrka byla před avizovaným koncem světa. Společné téma byl očistec. Zřejmě se už autoři připravovali na to, co je v budoucnu čeká,“ řekla s nadsázkou.

Mimo tradičních radokovských kategorií jako inscenace roku, divadlo roku nebo herecké výkony bude letos udělená Cena Hvězd na vrbě. Vznikla jako speciální ocenění pro legendární inscenaci brněnského HaDivadla, která měla premiéru v prosinci roku 1992.

Tedy těsně před uzávěrkou nominací. Později bylo rozhodnuto, že v případě obdobné situace v budoucnosti bude udělována Cena Hvězd na vrbě.

Jména letošních držitelů budou známá 3. března.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme