Národní divadlo si zaslouží, aby ředitel byl vybrán z otevřeného výběrového řízení, říká Balvín

Ještě než se stačil Jan Burian nové funkce ředitele Národního divadla ujmout, tak v ní skončil. Na dopolední schůzce v den nástupu do vedení první české scény ho odvolal ministr kultury Jiří Balvín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Balvín | Foto: Jana Chládková

Jaké vás vedly důvody k odvolání Jana Buriana z funkce ředitele Národního divadla?

Důvody jsou jednoduché. Už jsem je říkal předtím, než jsem do funkce nastoupil. Jsem přesvědčen o tom, že takhle důležité instituce zvláště s titulem „národní“ – a patří mezi ně i Česká filharmonie, která sice titul národní nemá, ale má výsostné postavení ve společnosti – tak si zaslouží, aby do jejich čela byl vybrán člověk, který projde otevřeným výběrovým řízením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Své důvody pro odvolání Jana Buriana shrnoval ministr kultury Jiří Balvín

Za nedlouho nebo možná za delší dobu po vás nastoupí jiný ministr. Ten v podstatě může udělat totéž. Zaslouží si to nejznámější české divadlo?

Nejznámější české divadlo si zaslouží to, aby jeho ředitel byl vybrán z otevřeného výběrového řízení a nikoli oslovením jenom jedné osoby.

Takže máte pocit, že Jan Burian neprošel těmi kritérii a to výběrové řízení otevřené nebylo v jeho případě?

Ne, nebylo otevřené. Já si pana docenta Buriana nesmírně vážím, já jsem mu to řekl. Náš rozhovor proběhl ve velmi přátelském ovzduší, akorát jsme se neshodli na tom, jak má být vybrán ředitel do čela takovéto instituce.

Jan Burian: Je divné, že ministr ve vládě odborníků nedá na názor odborníků

Číst článek

Odvoláte tedy i šéfa Národní galerie Jiřího Fajta, který se má funkce ujmout 1. září?

V případě pana docenta Fajta jsme se ještě nesešli, takže jsem i v případě Národního divadla i v případě Národní galerie se scházím se všemi a nechávám si vždycky to ze všech stran, ať je to ta nebo ta, tak podrobně vysvětlit.

Takže jste se s Janem Burianem po nástupu do své funkce několikrát sešel a teprve teď na té poslední schůzce dnes dopoledne jste mu tedy sdělil, že ve funkci končí?

Sešel jsem se s ním dnes, protože problém je samozřejmě u všech lidí v současné době, že jsou na dovolených, tak se velmi těžce shánějí. Pan Burian byl na dovolené, takže jsme se sešli až dneska.

Ministr kultury Balvín nečekaně odvolal ředitele Národního divadla Buriana

Číst článek

Takže až se sejdete s Jiřím Fajtem, tak může dojít k tomu, že i jemu řeknete, že už se nemusí ujímat své funkce?

To je předčasné.

Řešil jste tyto změny i s premiérem Jiřím Rusnokem?

Samozřejmě, že jsem mu je oznámil, a on řekl, že to je záležitost mého resortu.

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme