Národní divadlo už nevede Černý, ministryně kultury ho odvolala

Ministerstvo kultury nečekaně odvolalo ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Nebylo prý spokojeno s výsledky dvou auditů, které zjišťovaly stav transformace divadla a Státní opery do jednoho subjektu. První českou scénu dočasně povede ekonomický náměstek ministryně kultury Martin Sankot.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolaný ředitel Národního divadla Ondřej Černý

Odvolaný ředitel Národního divadla Ondřej Černý | Zdroj: ČTK

Odvolání Černého potvrdila Radiožurnálu ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) s tím, že ministerstvo současně vyhlašuje uzavřené výběrové řízení na nového ředitele.

„Celý proces zrychlujeme, protože to byla jakási domluva, kterou jsme učinili před časem s lidmi, kteří jsou z odborných kruhů a kteří nám v těchto krocích radili,“ uvedla Hanáková s tím, že nový ředitel by mohl začít vést Národní divadlo už od ledna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody odvolání ředitele Národního divadla vysvětlovala na Rádiu Česko mluvčí ministerstva kultury Markéta Šefčíková

Sankot podle ministerstva bude divadlo řídit zejména z hlediska provozního a marketingového. Má zajistit „plynulé pokračování transformačního procesu“, dramaturgický plán dalších sezon bude mít za úkol nový ředitel.

Černého mandát měl skončit 31. března příštího roku. Letos v únoru ministerstvo vypsalo konkurz na jeho nástupce, v den uzávěrky výběrového řízení ale tento konkurz zrušilo a od té doby nový nevypsalo.

Později resort vysvětlil, že namísto konkurzu bude nového ředitele vybírat tak, že odborná komise osloví vybrané osobnosti. Složení této komise dnes ministerstvo neuvedlo.

Devětačtyřicetiletý Černý, který stál v čele Národního divadla od roku 2007, se do zrušeného konkurzu přihlásill, jak ale dnes krátce před svým odvoláním potvrdil Radiožurnálu, nového výběru už se účastnit nechtěl.

ND žádá urychlený výběr nového ředitele, Černý už kandidovat nebude

Číst článek

Vedení Národního divadla dnes ráno odeslalo ministryni kultury dopis, v němž žádalo urychlené vypsání výběrového řízení na nového ředitele. Signatáři upozorňují, že srovnatelné evropské divadelní scény znají jméno budoucího ředitele nejméně dva roky dopředu.

Zároveň varují před "nestandardními a nekoncepčními kroky" při výběru nového ředitele, které by mohly ohrozit stabilitu a posléze i prestiž první české scény. Podle ministerstva dopis, pod nímž je podepsáno 11 představitelů Národního divadla, s odvoláním Černého nijak nesouvisí.

Michaela Vetešková, Eva Rajlichová, Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme