Národní divadlo večer hostí Ceny Thálie, udělovat se budou už podvacáté

Čeští divadelní herci dnes mají svátek. Někteří z nich se sejdou v pražském Národním divadle a budou pravděpodobně s napětím čekat, kdo z nich získá prestižní Cenu Thálie. Letos je Herecká asociace uděluje už podvacáté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za hlavní roli fotografa Tichého je Ivana Hloužková nominovaná na cenu Alfréda Radoka i Thálie | Foto: Jakub Jíra

Nejvíce želízek v ohni má Národní divadlo moravskoslezské Ostrava. Sedm nominací, z toho tři v kategorii opera.

„Musím říct, že to je opravdu jedinečné. Ovšem jejich fenomenální úspěch je především v operních nominacích, kdy jsou nominováni všichni muži z ostravského divadla,“ upozorňuje režisér jubilejního předávání cen Ondřej Kepka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Udělování divadelních Cen Thálie bude sledovat redaktorka Michaela Vetešková

Z Prahy do Ostravy si tak některý z umělců Thálii určitě odveze. Ale jak dodává prezident Herecké asociace Jiří Hromada, nikdo do poslední chvíle netuší, kdo. Dokonce ani samotná porota.

„Sejde se dvě hodiny před přímým přenosem České televize na jevišti Národního divadla, společně s notářem a právníkem herecké asociace hodí anonymně lístečky do urny, právník s notářkou urnu otevřou, spočítají výsledky. Takže my do poslední chvíle na jevišti ani v hledišti nevíme, kdo zvítězil,“ popisuje.

V nominacích se také objevují umělci z plzeňského nebo brněnských divadel. Oceňovat výkony herců v českých divadlech má podle Hromady stále větší smysl. Divadlo prý totiž začíná být ohroženým druhem umění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh slavnostního večera a další podrobnosti o Cenách Thálie komentoval režisér předávání cen Ondřej Kepka.

„Ceny Thálie mají svůj neutuchající význam proto, že divadlo už po několik tisíc let neztrácí svůj význam, a protože jsme si v poslední době zvykli mít různé festivaly a také celosvětový den divadla, který je 27. března, tak se vždycky kolem tohoto svátku snažíme mít finálový večer Cen Thálie, které právě upozorní na to, že v Čechách a na Moravě se stále hraje krásné a poctivé divadlo,“ uzavírá předseda Herecké asociace.

Předávání křišťálových divadelních masek podle návrhu architekta Bořka Šípka moderuje Antonín Procházka. Průběh jubilejního večera se bude lišit od předchozích ročníků. Diváky čeká řada překvapení. Předávat ceny budou slavní držitelé Thálie.

„Projeví se to určitými vstupy, které budou navíc. Je tam řada překvapení. Je připravený takový klip, který je sestřihem z celé historie Thálie a připomene slavné držitele této ceny,“ říká Kepka.

Porota musela podle jeho slov kvůli cenám ujet desítky tisíc kilometrů. Porotci se totiž snaží shlédnout každou hru v jejím domácím prostředí, právě proto jsou Ceny Thálie tak jedinečné. Přitom činohra má takřka 400 premiér za rok.

Michaela Vetešková, Simona Bartošová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme