Nejlepší čeští divadelníci si z Divadla v Dlouhé odnesou Ceny Alfréda Radoka

Čeští divadelní tvůrci, scénáristé, režiséři, ale samozřejmě i herci se dozví, kdo z nich se během loňského roku nejvíce líbil divadelním kritikům. Slavnostní předávání Cen Alfréda Radoka za rok 2012 bude dnes večer v pražském Divadle v Dlouhé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo v Dlouhé | Foto: Dana Wiesnerová | Zdroj: Český rozhlas

„Těším se na vyhlašování především dramatických cen, protože tím se Ceny Alfréda Radoka odlišují například od Cen Thálie, že mají dvě části - soutěž o původní dramatickou hru a inscenační část, což jsou jednotlivé kategorie,“ řekla v Ranním interview Radiožurnálu Ingeborg Radok-Žádná, předsedkyně správní rady Nadačního fondu cen Alfréda Radoka.

Dodala zároveň, že vztah mezi cenami Alfréda Radoka a Thálie je přátelský. „Rozhodně tam není žádná řevnivost. Myslím, že můžou existovat vedle sebe a každá má svoji váhu a svoji cenu,“ zdůraznila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ceny Alfréda Radoka uděluje stejnojmenný nadační fond. Předsedkyně správní rady nadace Ingeborg Radok-Žádná byla hostem Ranního interview Radiožurnálu.

V nominacích na Ceny Alfréda Radoka se v různých kategoriích nejčastěji objevuje Dejvické divadlo z Prahy, brněnské Divadlo Husa na provázku nebo Divadlo Petra Bezruče Ostrava. „Kdybychom to brali takhle geograficky, tak po těchto městech tam též v hlasech figuruje Hradec Králové a Liberec,“ říká šéfredaktor časopisu Svět a divadlo Karel Král.

Mimo tradičních radokovských kategorií jako inscenace roku, divadlo roku nebo herecké výkony bude letos udělená Cena Hvězda na vrbě. O této kategorii, jak upozornila Radok-Žádná, hlasuje 78 kritiků. „Je to soutěž skutečné odborné veřejnosti,“ dodala s tím, že cena zatím byla udělena jedinkrát a dostal ji režisér Vladimír Morávek za tehdy Čechovovský cyklus.

Cena Hvězda na vrbě vznikla jako speciální ocenění pro legendární inscenaci brněnského HaDivadla, která měla premiéru v prosinci roku 1992.

„Je to taková zvláštní cena pro představení, které proběhlo buď tak na konci roku, že si ho recenzenti nemohli dostatečně povšimnout, ale sešlo se pro něj tolik hlasů, že byť nezapadá do harmonogramu, tak se mu udělí tato zvláštní cena,“ vysvětlila Radok-Žádná.

Součástí cen je i dramatická soutěž. Už posedmé je jejím partnerem Český rozhlas 3 - Vltava. Z přihlášených textů si vybírá ty, které se hodí k rozhlasové dramatizaci. Autory zvlášť zajímalo téma konce světa.

„Uzávěrka byla před avizovaným koncem světa. Společné téma byl očistec. Zřejmě se už autoři připravovali na to, co je v budoucnu čeká,“ míní Petra Marková z organizačního týmu.

Ceny Alfréda Radoka byly po listopadu 1989 vůbec první umělecké ceny svého druhu.

Eva Rajlichová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme