Nejlepší inscenací roku je Muž bez minulosti z Dejvického divadla

Za nejlepší inscenaci uplynulého roku 2010 vyhlásily ve své anketě Divadelní noviny hru Muž bez minulosti. Jde o divadelní adaptaci slavného filmu režiséra Akiho Kaurismäkiho, kterou v Dejvickém divadle v Praze nastudoval režisér Miroslav Krobot.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dejvické divadlo ve studiu RW | Foto: ČRo Radio Wave

Druhé místo získala Věc Makropulos podle předlohy Karla Čapka, kterou v činohře Národního divadla představil americký režisér a výtvarník Robert Wilson a na třetím místě se umístilo Spílání publiku režiséra Dušana Davida Pařízka, které se hrálo v pražském Divadle Komedie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O anketě Divadelních novin mluvil na Rádiu Česko divadelní kritik Vladimír Just

„Dejvické divadlo je sice malé, ale anketa je trochu matoucí. Málokdy vyhraje inscenace, která neprojde velkými festivaly. Muž bez minulosti prošel festivalem v Plzni, hrál se tam dokonce dvakrát, a tam v hledišti seděla většina přispěvovatelů do ankety. Plzeň je také již takovým předvýběrem, představuje se tam to nejlepší, co se v daném roce urodilo. Inscenace, které se tam nedostanou, mají trochu smůlu, i když je festivalů samozřejmě více,“ říká divadelní kritik Vladimír Just, kterému se nelíbí ani pragocentrismus ankety, do které přispívají především Pražané.

Justova slova potvrzuje i statistika. V letošní anketě Divadelních novin se i na dalších místech více než v předchozích letech umisťovaly inscenace divadel z Prahy, Brna a Ostravy, jen z Prahy jich bylo 37 z celkem 65.

Podle redaktora Divadelních novin Vladimíra Hudce se regionální soubory v čase ekonomické krize spoléhají více na divácké jistoty a netroufají si na náročnější projekty. S tím ale Just kategoricky nesouhlasí.

V anketě Divadelních novin letos hlasovalo 107 divadelníků, kritiků a publicistů a vybírali celkem 65 inscenací a projektů.

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme