Největší sraz 'cimrmanologů': Na Tanvaldsku slaví půlstoletí českého génia

Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana už v sobotu 1. října oslaví nejen 50 let od chvíle, kdy jméno největšího českého génia poprvé zaznělo v Českém rozhlase, ale hlavně jubilejní 50. sezonu legendárního divadelního souboru. A kde jinde by se měla slavnost konat než v kraji Járy Cimrmana. Na návštěvníky čeká bohatý celodenní program v Tanvaldu a nedalekých Příchovicích. V rámci oslav Zdeněk Svěrák mimo jiné představí vítěze ankety o nejlepší hlášku, pro kterou lze hlasovat do 30. září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

50 let Jary Cimrmana | Foto: Martin Svozílek

Tanvaldské setkání „cimrmanologů“ z celé republiky první říjnovou sobotu nabídne kromě spanilých jízd cyklistů a pochodu v historických kostýmech k Majáku Járy Cimrmana také křest vzpomínkové knihy „Půlstoletí s Cimrmanem“, v níž současní i bývalí členové souboru vzpomínají na své působení v divadle.

Nebude chybět ani hudební vystoupení členů souboru nebo velká přehlídka živých obrazů Járy Cimrmana.

„Divadlo Járy Cimrmana je obrovský kulturní a společenský fenomén. Proto jsme velmi rádi, že můžeme být jako hlavní mediální partner součástí oslav této neuvěřitelné 50. sezony, a vrátit tak Cimrmana zpátky do rozhlasu, kde má své kořeny,“ říká šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan.

Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana zahájilo celoroční projekt „Půlstoletí s Cimrmanem“ na začátku září 2016. Projekt vyvrcholí v červnu 2017, kdy se soubor vrátí do míst, kde začínal – do Malostranské besedy v Praze. Při té příležitosti Divadlo Járy Cimrmana odehraje představení pro své největší fanoušky. Půjde o unikátní záležitost, vstupenky nebudou volně v prodeji. Získají je pouze posluchači, kteří je vyhrají ve velké soutěži na Radiožurnálu. Podrobnosti stanice odtajní ve svém vysílání. Chystá se také autogramiáda knihy „Půlstoletí s Cimrmanem“ za účasti členů divadelního souboru. Bude se konat 17. října 2016 ve foyeru Českého rozhlasu, Vinohradská 12, Praha 2.

Během soboty Zdeněk Svěrák také vyhlásí vítěze ankety o nejlepší hlášku Járy Cimrmana, pro kterou je možné hlasovat do 30. září na speciální webové stránce cimrman.rozhlas.cz. Oblíbené hlášky z her Divadla Járy Cimrmana získaly už přes 100 tisíc hlasů.

Pořadí zatím vede hláška „Debil – blbeček“ ze hry Vyšetřování ztráty třídní knihy, dostala už přes 12 tisíc hlasů.

V závěsu za ní se poté nachází slavné hlášky „Do Podolí“ z Dobytí severního pólu s více než 8 tisíci hlasů a „Chodili mu tam lidi“ z Hospody na Mýtince s více než 7 tisíci hlasy.

Celodenní oslavy vyvrcholí v 19 hodin slavnostním představením hry „Cimrman v říši hudby“ z tamního kina JAS, které Radiožurnál živě odvysílá. Audiopřenos bude možné poslouchat také v areálu U Čápa v Příchovicích.

Charitativní rozměr

Cimrman bude nejen bavit, ale i pomáhat. Nadační fond Českého rozhlasu ve spolupráci s Centrem Paraple, které dlouhodobě podporuje Zdeněk Svěrák, a s Nadačním fondem Slunce pro všechny, jež podporoval Ladislav Smoljak, vypsaly sbírku s názvem „Cimrman pomáhá“.

Pomáhejte s Cimrmanem. Způsobů je hned několik:
- příspěvek na konto 555484555/300
- dárcovská SMS ve tvaru DMS CIMRMAN na číslo 87777
- koupě sbírkového předmětu – samolepka Pomáhám s Cimrmanem k dostání na akci v Tanvaldu a Příchovicích
Více informací na www.cimrman.rozhlas.cz

Přispívat bude možné i během oslav. V sobotu budou fungovat také dvě call centra, jedno přímo v Tanvaldu a jedno v budově Českého rozhlasu v Praze. V call centrech se u telefonu vystřídají herci divadla, moderátoři Radiožurnálu i členové jednotlivých nadací.

Na pomoc lidem se zrakovým postižením, s poškozením míchy a na podporu pacientů se speciálními potřebami půjde také výtěžek z dárcovských DMS CIMRMAN, příspěvku na charitativní účet a prodeje sbírkových předmětů.

Sobotní oslavy zahájení 50. sezony Divadla Járy Cimrmana budeme sledovat na Zpravodajském webu Českého rozhlasu také v online reportáži.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme