Nejvíce nominací na ceny Thálie má Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě

Herecká asociace dnes vyhlásila nominace na Ceny Thálie za rok 2012. Jde o dvacátý ročník. A podle skoro padesátičlenné poroty nejlepší herecké výkony podali členové Národního divadla moravskoslezského. Ostrava má sedm nominací. Pět nominací dostali umělci z Národního divadla Brno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opera Armida, Národní divadlo moravskoslezské | Foto: Martin Popelář

Ve foyeru Národního divadla zasedli při nominačním odpoledni spolu se členy poroty a zástupci herecké asociace známí i méně známí čeští herci, operní a operetní umělci i tanečníci baletu.

Ceny za mimořádné jevištní výkony budou letos patřit zřejmě spíše umělcům z regionálních divadel a umělcům, kteří nejsou z televizních obrazovek příliš známí.

Thálii za činohru může získat Ivana Hloušková z brněnského divadla Husa na provázku. Je přitom nominována za ztvárnění mužské postavy, a to Miroslava Tichého v představení Tichý Tarzan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nominační odpoledne cen Thálie sledovala redaktorka Michaela Vetešková

Další nominace patří herečce ze zaniklého Pražského komorního divadla Gabriele Míčové. Ta hrála v inscenaci, která už také neexistuje a nesla název Odpad, město, smrt. Pražské komorní divadlo zaniklo loni v důsledku kulturní politiky hlavního města Prahy. Třetí ženou, která je na Thálii za činohru nominována, je Tereza Vilišová z Národního divadla Brno, kde vystupuje jako Anna Karenina.

Známi už jsou i mužští nominanti na cenu Thálie v činohře. Může ji získat Miroslav König za roli Fernanda v pražském Divadle v Celetné. Nominováni jsou také Richard Krajčo, který hraje v představení divadla Ungelt Deštivé dny, a Ivan Trojan, který hraje Boha v Dejvickém divadle v Praze.

Královnou nominací je Ostrava

Nejvíce nominací na divadelní ceny Thálie mají umělci z Národního divadla moravskoslezského z Ostravy. Nominováni byli sedmkrát. Operní pěvkyně Jana Šrejma Kačírková jako Julie v ostravské inscenaci Romeo a Julie, pěvec Aleš Briscein jako Romeo tamtéž. Třetí nominaci pro Ostravu získal Tomáš Černý, který vystupuje v Armidě, čtvrtou Luciano Mastro, který hraje v Kátě Kabanové.

Národní divadlo moravskoszlezské zastupuje také Lucie Skálová, která tančí Sakuru v baletu Poslední samuraj. Šestou nominaci na Thálii dostala Martina Šnytová za roli v operetě Polská krev a sedmou muzikálový herec Igor Orozovič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Michaela Vetešková zachytila mimo jiné názor herce Ivana Trojana na ceny Thálie

„Mám radost, že naše snaha o dobré divadlo našla tuto reflexi. Je to ocenění práce všech dohromady a samozřejmě v prvé řadě těch, kteří ty výkony podávají,“ podotýká ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil. Velmi by se mu líbilo, kdyby se divadlu nakonec podařilo proměnit aspoň polovinu nominací.

Prezident Herecké asociace Jiří Hromada ale zdůrazňuje, že porotci navštívili od 1. prosince roku 2011 do 30. listopadu roku 2012 každé české profesionální divadlo, které uvedlo premiéru. A měli z čeho vybírat, premiér bylo 400

„Česká divadelní síť v České republice je bohatá, má velkou tradici a neztrácí kvalitu, jak jsem se mohl osobně přesvědčit,“ říká Hromada.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

Brněnské scény získaly pět nominací, plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla dvě. Devět nominací nasbírala pražská divadla. Z toho jednu má Národní divadlo. Další získaly Divadelní společnost Masopust, divadlo Ungelt a pro Dejvické divadlo nominaci obstaral Ivan Trojan, který v představení Ucpanej systém hraje Boha.

„Mně se líbí takový otazník, proč je Bůh na střídačce. A já si na to odpovídám, že my nepotřebujeme svědka, který by byl přítomen tomu, jak vyprazdňujeme tento svět, a už vůbec ne toho Nejvyššího. Ale na té střídačce je, protože jsme zároveň alibisti a zbabělci a co kdybychom ho náhodou potřebovali,“ popisuje Trojan, co ho na roli zaujalo.

V týdnu, kdy je připomínán Světový den divadla - přesně v sobotu 23. března - bude také jasné, kdo dostane Thálii za celoživotní mistrovství. Novinkou je cena za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla. Thálie budou předávány na jevišti Národního divadla.

Michaela Vetešková, ak, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme