Kanada 6:1 Česko

Nejzáhadnější Ibsenova hra. Havlová se na Vinohradech představí v Rebece

Dagmar Havlová se představí v hlavní roli nové inscenace pražského Vinohradského divadla - Rebeka. Jde o hru norského dramatika Henrika Ibsena s původním názvem Rosmersholm.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Czech Press Photo 2011 - Umění a zábava, 1. místo: Dagmar Havlová při generální zkoušce hry Cyrano! Cyrano! Cyrano! | Foto: Stanislav Zbyněk

Režisér inscenace Juraj Deák uvedl, že titul přejmenovali jednak proto, že se složitě vyslovuje, a hlavně proto, že titulní postavou v jednom z nejzáhadnějších Ibsenových děl je právě žena.

Po boku Dagmar Havlové hraje titulní mužskou roli Roman Zach, který na Vinohradech vystupuje vůbec poprvé. Ztvárňuje muže, jehož žena spáchala sebevraždu a on se postupně sbližuje s její společnicí Rebekou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o nové hře Vinohradského divadla připravila Michaela Vetešková

Pro režiséra Juraje Deáka to ale není jenom hra o milostném trojúhelníku, umělecký šéf vinohradské scény v ní čte daleko hlubší poselství.

„V každém z nás se sváří jakási ambice a samozřejmě svědomí, které se brání ty ambice uplatňovat,“ uvažuje režisér.

„Podobně se to sváří v každém intelektuálovi, který cítí zodpovědnost za ten svět, který kolem něj existuje. I o tom ta hra je. O tom, jak intelektuálové nejsou schopni unést tu tíhu rozhodování. Právě proto možná, že nemají čisté svědomí,“ dodává.

O Ibsenově Rebece, chcete-li Rosmersholmu, znalci severské dramatiky mluví jako o dvojznačném a nejzáhadnějším Ibsenově díle. A inscenátoři mají několik možností, jak o hře uvažovat.

Obsahuje napínavý příběh o záhadném úmrtí, příběh o osudové lásky nezávislé Rebeky a Rosmera, ale může to být také zamyšlení nad křehkostí mladé demokracie. I s tímto nejednoznačným výkladem Deák počítá.

„Hry tohoto typu mám velice rád. Je to vždycky jakási slavnost, odměna za práci režiséra, že se dostane k takovému textu,“ pochvaluje si.

Rebeka se na jevišti vinohradského divadla objevuje poprvé, skoro 130 let od svého prvního uvedení. Mimo Dagmar Havlové a Romana Zacha v ní účinkují Luboš Veselý, Petr Kostka, Otakar Brousek mladší a Daniela Kolářová.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme