Nové divadlo v Plzni přivítalo první diváky Prodanou nevěstou

V Novém divadle v Plzni se odehrálo první představení pro veřejnost. Do beznadějně vyprodaného sálu usedlo 461 diváků, kteří si největší kulturní událost tohoto roku nechtěli nechat ujít. Na programu byla Prodaná nevěsta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plné hlediště sledovalo předpremiéru opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta v Novém divadle v Plzni | Zdroj: ČTK

Ohromný úspěch zaznamenalo jak představení Prodané nevěsty, tak samotné Nové divadlo. Přestože na zkoušení měli herci kvůli zpoždění stavby o měsíc a půl méně času, vše zvládli. Obstáli také jevištní technici, kteří se museli naučit ovládat složité divadelní technologie.

„Nebylo, není a nebude to jednoduché. To už je ten nádherný adrenalin, který nás všechny udržuje v neustálé nervozitě a panice,“ říká nový ředitel Divadla Josefa Kajetána Tyla Martin Otava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové divadlo v Plzni zahájilo Prodanou nevěstou. Ve vyprodaném sále natáčela Jana Kosová

Jeho slova potvrzuje i operátor jevištní techniky František Rach, který stojí u velkých ovládacích monitorů: „Trénink na tomto zařízení bude trvat ještě další rok, a v podstatě může trvat příštích 10 let, když se objeví něco nového.“

O první přestávce se foyer a hlavně okolí baru plní diváky. Vesměs spokojenými.

„Velmi krásné foyer se nám líbí, i to hlediště. Myslím, že i akusticky je to krásné,“ chválí divadlo i představení Naďa Pavoučková z Plzně.

Nové divadlo v Plzni | Foto: Jana Kosová

Pokud ze strany návštěvníků zaznívají nějaké výčitky, týkají se moderního industriálního vzhledu Nového divadla.

„Není to špatné, je to moderní,“ posuzuje Plzeňanka, která si nepřeje zveřejnit své jméno.

Dlouhá děkovačka

„Je zázrak, že se u nás staví nové divadlo. Z toho musí mít radost nejenom plzeňské publikum, ale diváci v celé naší republice,“ je nadšený Aleš Briscein, představitel Jeníka.

Nové divadlo v Plzni je v současnosti nejmodernější divadelní budova v zemi. Město ji nechalo postavit za zhruba 870 milionů korun jako jeden ze stěžejních projektů Evropského hlavního města kultury 2015.

Dnes večer bude Prodanou nevěstu živě přenášet z Nového divadla v Plzni Česká televize. Přenos mohou lidé také sledovat ve velkém sále kulturního domu Peklo, který stojí v sousedství divadla.

Prodanou nevěstu zahraje soubor opery Divadla Josefa Kajetána Tyla i dnes večer, ovšem pouze pro pozvané hosty.

Živě bude představení přenášet z Nového divadla v Plzni Česká televize. Přenos mohou lidé také sledovat ve velkém sále kulturního domu Peklo, který stojí v sousedství divadla.

Nové divadlo v Plzni | Foto: Jana Kosová

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme