Nové představení La Putyky Risk nabízí široký prostor pro improvizaci

Létající nože, náročná akrobacie na zemi i ve vzduchu – to je nové představení souboru La Putyka s názvem Risk, které má dnes premiéru. Snaží se mimo jiné odpovědět na otázku, kdy je risk přínosem a kdy už se obrací proti nám. Ve středu ho na veřejné generálce v pražské La Fabrice mohli vidět první diváci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

La Putyka: režisér Rosťa Novák | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

Risk podle La Putyky má dvě části. První je více realistická, možná se na ní dají díky mezinárodnímu složení účinkujících vysledovat i rozdílné přístupy k cirkusovému umění.

Mimochodem například Cyr wheel, tedy nádherná akrobacie s obřím kruhem, by bez zahraniční účasti v Risku vůbec nebyla. V Česku se jí momentálně nikdo nevěnuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na generálce nového představení La Putyky s názvem Risk se byla podívat redaktorka Eva Rajlichová

Druhá polovina je jakýmsi stylizovaným snovým výletem do světa hendikepovaných. V Risku tak má důležitou roli vozíčkář Petr Valchář.

„Myslím si, že u některých věcí nikdo nebude čekat, že by to člověk s takovým hendikepem na tom jevišti dokázal,“ říká režisér Risku Rosťa Novák a přibližuje svůj pohled na obsah představení:

"Kde je ta hranice toho, kdy ten risk může přinášet něco pozitivního pro náš život. Kde je ta opačná, negativní stránka toho risku, kdy se člověk dostane za tu hranici. A ta druhá část představení je velmi surrealistická, poetická. Motá se právě okolo toho hendikepu, a jestli dokonce lidé s hendikepem nejsou mnohdy svobodnější než lidé bez něj.“

V dějinách La Putyky jde o nezvykle dlouhé představení. Má okolo dvou hodin. Generálka ale byla mnohem delší. Muzikanti i performeři totiž mají v Risku dost prostoru pro improvizaci. Riskoval ale i jeden z českých účinkujících, Jiří Kohout:

„Pro mě je největší risk tohoto představení to, že já jsem vlastně díky tomuto představení odešel z krásného, jistého zaměstnání a dal jsem se k cirkusu. Normálně jsem se na všechno ‚vyprdl‘ a teď máme přes léto maringotky a v zimě sedíme po kavárnách,“ popisuje.

Risk čekají v La Fabrice dvě české premiéry, a to 17. a 19. ledna. Tu světovou si odbude ve Francii.

Eva Rajlichová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme