O utrpení Krista se točí filmy, inscenují se divadelní hry i muzikály

Ježíš je nejzobrazovanějším mužem v dějinách. Tisíckrát se v různých dílech vlekl křížovou cestou a trpěl na kříži. V době Velikonoc se na náměstích před kostelem či katedrálou už od středověku odehrávaly pašijové hry, dnes se o utrpení Krista tvoří různá díla. Vznikají divadelní hry, hudební desky nebo třeba muzikály.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

muzikál Jesus Christ Superstar

muzikál Jesus Christ Superstar | Foto: Antonín Malý, Muzikál Jesus Christ Superstar

Například nahrávka pražské rockové kapely The Plastic People of the Universe s názvem Pašijové hry velikonoční vznikla v roce 1978 na Hrádečku v domě dramatika a někdejšího českého prezidenta Václava Havla.

Na albu Rocková opera vyšla o dva roky později v Kanadě a před třemi lety ji kapela uvedla společně s Komorní filharmonií Pardubice na tamním festivalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Existují tisíce děl, které zachycují výjevy ze života Ježíše Krista. Nejvíc jich vzniká o umučení a zmrtvýchvstání

Mezi lidmi je ale mnohem známější jiná rocková opera inspirovaná posledním týdnem života Ježíše Krista.

Divadelní hra Jesus Christ Superstar Tima Rice a Andrew Lloyd Webbera vznikla v roce 1969. Vypráví Kristův příběh z pohledu Jidáše Iškariotského.

A protože měli producenti obavy z reakce věřících, vydali nejprve písničky z muzikálu na gramofonovém albu. Až pak byla jeho inscenace uvedena v londýnském West Endu a na Broadway.

O prvním uvedení muzikálu v pražském divadle Spirála kolují i po 16 letech legendy, v roce 2010 měl obnovenou premiéru na jevišti Hudebního divadla Karlín, opět v hlavní roli s Kamilem Střihavkou.

Jesus Christ Superstar v Hudebním divadle Karlín

„Já myslím, že to co si odnášejí z toho představení, ať už je v jakékoliv podobně, je hlavně geniální a krásná nadčasová hudba Andrew Lloyd Webbera, která vždycky zvítězí,“ popisuje Kamil Střihavka.

Máří Magdalenu stejně jako tehdy v pražské Spirále, tak i dnes v Karlíně hraje Bára Basiková:

„To představení neztratilo vůbec nic z té tehdejší síly, protože ten děj, příběh a hudba jsou tak silné a nadčasové, že budou fungovat vždycky,“ říká Basiková.

Půl století nazpátek vznikla také inscenace s názvem Komedie o umučení a slavném vzkříšení Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista.

Hrála se v Brně a v té době byla jednou z nejvýznačnějších událostí kulturního života. Po 150 reprízách byla na příkaz tehdejšího komunistického režimu stažena z repertoáru.

V roce 2000 inscenaci obnovilo divadlo Husa na provázku. O rok později vznikla také její rozhlasová verze.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme