OBRAZEM: V katedrále sv. Víta vystoupili herci s lidovou pašijovou hrou

Ochotníci, farníci i profesionálních herci dnes uvedli ve svatovítské katedrále na Pražském hradě lidovou pašijovou hru. Vypráví o zajetí, utrpení a vzkříšení Ježíše Krista. Akci na Květnou neděli pořádalo Arcibiskupství pražské ve spolupráci se Spolkem Zbraslavské pašije a Zbraslavskou kulturní společností. Diváci i herci museli počítat s tím, že uvnitř katedrály bude jen sedm stupňů Celsia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve svatovítské katedrále vystoupili ochotníci a herci s lidovou pašijovou hrou - Ježíš je souzen Pilátem

Ve svatovítské katedrále vystoupili ochotníci a herci s lidovou pašijovou hrou - Ježíš je souzen Pilátem | Foto: Filip Jandourek

Vůbec poprvé se v novodobé historii se ve svatovítské katedrále konaly pašijové hry v roce 2014. Tehdy ale šlo o Hořické pašije, letos to byla lidová pašijová hra, která vychází z historických lidových textů.

„Je to text maličko naivní, který samozřejmě vychází z evangelií, ale má v sobě ukrytý velký poklad opravdové víry. A to je na tom to nejzajímavější,“ řekl režisér Oldřich Vlček.

Hrát v katedrále nebylo ale pro herce snadné. Po celý rok je v chrámu jen sedm stupňů Celsia a postava Ježíše Krista má být už při křížové cestě svlečená téměř jen do roušky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve svatovítské katedrále dnes uvedou profesionálové i amatéři lidovou pašijovou hru o o zajetí, utrpení a vzkříšení Ježíše Krista

Této role se ujal Radúz Mácha. Diváci ale mohli vidět i na Simonu Postlerovou v roli Marie nebo Aloise Švehlíka, který ztvárnil Piláta Pontského.

Postavu Smrtky ztvárnila herečka Jana Pidrmanová.

„Vlastně po celou dobu hry se Smrtka pohybuje mezi těmi postavami a je tam takový strašák, který neustále pronásleduje Ježíše a ostatní. Taková symbolická postava,“ popsala.

Ve svatovítské katedrále vystoupili ochotníci a herci s lidovou pašijovou hrou - Jidáš a smrtka | Foto: Filip Jandourek

V lidové pašijové hře si roli svaté Veroniky zahrála herečka Pavla Beretová.

„Hrozně to tady miluju, vždycky jsem hrozně zasažena. Myslím, že to bude zážitek. Ono vždycky ty pašije, jak už je hrajeme několik let za sebou, mají takovou speciální atmosféru, každý rok jinou. Tak se těším, co nám to dnes nadělí,“ přiznala.

Ve svatovítské katedrále vystoupili ochotníci a herci s lidovou pašijovou hrou - Ježíš a paní Marie | Foto: Filip Jandourek

Lidé, kteří představení na Květnou neděli neslithli, mají ještě jednu šanci. Herci pašije zopakují ještě v sobotu 9. dubna před kostelem svatého Jakuba Staršího na Zbraslavi.

Kolébkou her s náboženskou tematikou a zejména pašijových her byly Španělsko a Francie, odkud se hry rozšířily do dalších zemí Evropy. Původně byly hrány v kostelích, postupem času byly obohacovány o lidové prvky a přenášeny mimo chrámy. Pašije (z lat. passio – „utrpení“) je v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista.

Ve svatovítské katedrále vystoupili ochotníci a herci s lidovou pašijovou hrou | Foto: Filip Jandourek

Ve svatovítské katedrále vystoupili ochotníci a herci s lidovou pašijovou hrou - Marie a Josef při ukřižování | Foto: Filip Jandourek

Ve svatovítské katedrále vystoupili ochotníci a herci s lidovou pašijovou hrou - ukřižování | Foto: Filip Jandourek

Ve svatovítské katedrále vystoupili ochotníci a herci s lidovou pašijovou hrou - sejmutí Ježíše z kříže | Foto: Filip Jandourek

Pašijové hry | Foto: Český rozhlas

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme