Ostravský festival Spectaculo Interesse nabízí výběr toho nejlepšího z loutkářského světa

To nejlepší ze světové loutkářské produkce je v těchto dnech k vidění v Ostravě. Dnes totiž v moravskoslezské metropoli začíná 11. bienále mezinárodního loutkového festivalu Spectaculo Interesse, který patří minimálně ve střední Evropě k nejvýznamnějším přehlídkám svého druhu. Každý lichý rok totiž přiváží na sever Moravy přední světové soubory s inscenacemi, které posouvají hranice loutkového divadla. Letos dorazí například z Kanady, Izraele, z Finska nebo z Francie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo loutek Ostrava | Foto: Divadlo loutek Ostrava

Hned dnes například festival zahájí pozoruhodné provedení Mozartovy opery Kouzelná flétna, kterou do Ostravy přiveze soubor z polské Vratislavi.

„Vždycky se snažíme pozvat nejvýraznější inscenace, které se v uplynulém dvouletém období podařilo někde udělat. Letos tady máme představení z asi jedenácti zemí ze tří kontinentů,“ říká umělecký šéf Divadla Loutek a dramaturga festivalu Václav Klemens.

Dostat se a tento počet ale podle něj nebylo vůbec jednoduché. Za 20 let svého konání si totiž Spectaculo Interesse získalo mezi loutkáři svou prestiž, a organizátoři z ostravského Divadla Loutek tak museli letos vybírat hned ze 150 titulů.

„Snažíme se vybírat takové inscenace, které objevují nové prostředky a možnosti loutkového divadla. Nebo takové, které už ty objevené prostě využívají způsobem, který je inspirativní,“ doplňuje Klemens.

K takovým patří třeba španělská inscenace A house in Asia, která zobrazuje svět po teroristických útocích 11. září. Využívá totiž současný trend videoprojekcí. „Pracuje s tím, že to, co se na jevišti děje, děje se v určité inscenované miniatuře a promítá se bezprostředně v ten okamžik na plátno,“ popisuje Klemens.

A v posledních letech jsou, zdá se, v kurzu i adaptace klasických titulů. Všímá si toho i dramaturgyně Divadla loutek Jana Pithartová. Jen na festivalu tvoří tato představení téměř polovinu.

„Je tam Kouzelná flétna, Shakespearův Hamlet v loutkářsky bravurní zkratce. Pak je tam adaptace jedné povídky Marka Twaina, Lorcova hra Láska P a vášeň B., dále z klasiky uvidíme Andersenovu Malenku, hru Carla Gozziho Láska ke třem pomerančům, Daidala z antické klasiky a ještě Gogolovy Bláznovy zápisky,“ vyjmenovala.

Za zmínku ale určitě stojí také dvě inscenace z francouzské produkce, o které pořadatelé usilovali několik let.

„Bude to Polina Borisova s představením Go!, které je už teď celosvětovým hitem. A pak je to určitě představení vynikající Compagnie Phillippe Genty, ve kterém se mluví hodně francouzsky, ale je loutkářsky tak bravurní, že si ho užijí i diváci, kteří francouzsky neumí,“ dodává Pithartová.

Většina z přihlášených titulů je i tentokrát většina soutěžních a budou se ucházet o přízeň mezinárodní poroty. Zbylé jsou pak buď z produkce pořádacího Divadla loutek, nebo patří do programu letošní novinky, a to venkovní Miniscény, která vznikla na náměstí v centru Ostravy.

„Bude tam informační stánek, kde se všichni dozvědí, jaké představení se ten den bude hrát, kde si koupit vstupenku a tak dále,“ uzavírá divadelní lektorka Hana Volkmerová s tím, že v Miniscéně si také budou moct děti vyrobit loutečky a navíc tam dvakrát denně odehrají nezávislé loutkářské soubory představení pro veřejnost.

Festival Spectaculo Interesse potrvá v Ostravě až do pátku 9. října, kdy také vyhlásí vítěze letošního bienále. Hraje se na obou scénách Divadla loutek, ve venkovním amfiteátru a v přilehlém centru Cooltour.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme