Petici za samostatnost Státní opery podepsalo 18 tisíc lidí

Soubor Státní opery Praha dnes předá předsedovi senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jaromíru Jermářovi petici za zachování samostatnosti opery. Ministerstvo kultury ji chce totiž od příštího roku majetkově propojit s Národním divadlem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní opera Praha

Státní opera Praha | Foto: Tomáš Adamec

Jak Rádiu Česko řekl jeden z organizátorů petice Radim Dolanský, bývalý pověřený ředitel Státní Opery Praha, svůj podpis připojilo přes 18 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soubor Státní opery předává petici za samostatnost Státní opery Praha. Hosty Světa o desáté byli organizátor petice Radim Dolanský a mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík

„To si myslím, že není malé číslo a rozhodně je to signál, že by se rozhodnutím pana ministra měla naše politická scéna zabývat,“ uvedl Dolanský.

Plán ministra kultury Jiřího Bessera počítá s tím, že nechá coby samostatné orchestry a sbory obou operních domů, naopak sloučí baletních soubory a sólisty. Značka Státní opera Praha zůstane a také samostatné účetnictví chce ministr zachovat.

Organizátoři toto rozhodnutí odmítají a žádají udržení Státní opery Praha jako samostatného právního subjektu. „Do dnešního dne není podloženo ekonomickými, právními a personálními analýzami a dokonce ani ne uměleckými, což je velmi smutné,“ podotkl Dolanský.

Jde o majetky, tvrdí odpůrci sloučení. Úřad to odmítá

Podle něj změna zefektivnění provozu souborů, jak tvrdí ministerstvo, nepřinese. Za rozhodnutím Dolanský vidí ekonomické zájmy, konkrétně prodej některých lukrativních budov a pozemků v majetku Národního divadla.

„Konkrétně jde o ateliér na Floře, sklady u Apolináře a Anenský areál u Karlova mostu. Celé to už pan ministr potvrdil, že se počítá výhledově s budováním areálu dílen, zkušeben a skladů někde za Prahou, takže všechno tomu nasvědčuje,“ řekl Dolanský.

Proti tomuto tvrzení se ve vysílání Rádia Česko ohradil mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík. Resort podle něj uvedené objekty ani prodávat nemůže. „Tyto úvahy, že se ministerstvo někde něco pod pokličkou kuje, jsou absolutní nesmysl. Takhle to prostě nefunguje,“ zdůraznil Brunclík.

Odmítl také, že by neexistovaly analýzy chystané transformace. „Jde skutečně o zeštíhlení provozních nákladů na obě dvě instituce a zlepšení podmínek uměleckých souborů,“ uvedl mluvčí. „Kdyby 18 tisíc věrných diváků, jak říkal pan Dolanský, vidělo skutečně do střev hospodaření Státní opery v minulých letech, tak by začali své podpisy zase škrtat,“ dodal.

Tomáš Pavlíček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme