Podivuhodné cesty Julese Verna jsou směsí činohry, hudby a filmových projekcí

Z principů Laterny magiky vychází nová inscenace Podivuhodné cesty Julese Verna na Nové scéně Národního divadla v Praze. Diváci uvidí směs činohry, pohybového divadla, hudebních výstupů a filmových projekcí. Režisér David Drábek a dramaturgyně Markéta Bidlasová se inspirovali románem Tajuplný ostrov a také počátky kinematografie. Věnují se i osobnímu životu slavného francouzského spisovatele. Cílem inscenace je podle slov režiséra "sestrojit krasohled do dávných časů pro celou rodinu".

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taneční scéna inscenace Podivuhodné cesty Julese Verna

Taneční scéna inscenace Podivuhodné cesty Julese Verna | Zdroj: ČTK

Děj se odehrává na počátku dvacátého století ve filmových ateliérech, kde se natáčí film Tajuplný ostrov. Spisovatel Jules Verne chce nejdříve celé natáčení zastavit, protože je považuje za šmíru, ale nakonec filmu zcela propadne. Podobně jako režisér David Drábek:

Přehrát

00:00 / 00:00

O inscenaci Podivuhodné cesty Julese Verna Nové scény Národního divadla v Praze natáčela Marina Feltlová

„Jako dítě jsem samozřejmě louskal jak verneovky, tak mayovky. Navíc jsme to celé pojali jako oslavu nejen divadla, verneovské literatury, ale i začátku filmu, ke kterému mám taky velmi silný vztah.“

„Chci, aby to byly dvě věci: Aby to bylo echo všech snivých chlapečků, jako jsem byl já, kteří si žili ve svém světě, a aby Praha zase měla nějakou velkou inscenaci pro rodiny s dětmi.“

David Drábek námět zpracoval s humorem sobě vlastním, ale nevyhýbá se ani vážnějším tématům. Všímá si i náročného soužití slavného spisovatele s dominantní manželkou.

Inscenace Podivuhodné cesty Julese Verna. Michal Balcar jako Nemo (uprostřed) a Henrieta Hornáčková v roli Nadine | Foto: ČTK

Na tvorbě scénáře s Davidem Drábkem spolupracovala dramaturgyně Markéta Bidlasová:

„Já jsem pročítala verneovky a sháněla jsem Verneovy životopisy. Společně s Davidem jsme pak vytvořili jakýsi scénosled, na kterém se dál během zkoušek pracovalo. A podklad zároveň zpracovávali výtvarníci. Speciálně projekce tam jsou poměrně důležité. Je to taková syntetická práce celého týmu.“

Taneční scéna inscenace Podivuhodné cesty Julese Verna | Foto: ČTK

Autorem scény je Jakub Kopecký, potomek slavného loutkářského rodu. V dětství prý před verneovkami dával přednost Foglarovi. K románům Julese Verna si našel cestu hlavně díky filmům Karla Zemana. Ale inspirovat se jimi nenechal.

„Karel Zeman byl tak výjimečný a veliký a estetiku rozvinul do takových rozměrů, až jsem si říkal, že by to byla škoda dělat znova, když už to někdo udělal, takže jsem zvolil víc takovou barokní stylizaci a celou scénu jsem udělal jako kouzelnou krabičku, ze které vykukují placaté dekorace. Snažil jsem se, aby to působilo jako kouzelný filmový ateliér všech možných triků,“ prozrazuje Kopecký.

Inscenace Podivuhodné cesty Julese Verna. Michaela Mochnáčová v roli Luny | Foto: ČTK

Hudbu k představení složil Darek Král, kostýmy navrhla Simona Rybáková. V hlavních rolích hostují herci Jiří Zapletal, Ivana Machalová, Radim Kalvoda nebo Bohdana Pavlíková. Premiéra se odehraje dnes večer od 20 hodin.

Marina Feltlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme