Pražské Divadlo Komedie povede v nové sezóně sdružení Divadlo Company.cz

V pražském Divadle Komedie se vymění soubory. Od příští sezóny vystřídá Pražské komorní divadlo Dušana Pařízka Divadlo Company.cz, které už sedmý rok provozuje Strašnické divadlo. Na základě konkurzu o tom rozhodla dnes radnice a její komise složená z odborníků na divadlo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo Komedie

Divadlo Komedie | Foto: Divadlo Komedie

Nový provozovatel Divadla Komedie - sdružení Company.cz - se chce specializovat na polské, slovenské a české divadlo. Podle šéfky sdružení Evy Bergerové to není jen tak, nastoupit právě po Pražském komorním divadle: „Padla na nás velká zodpovědnost.“

„Byla velká konkurence. Přihlásilo se 17 uchazečů. Strašnické divadlo po sedmi letech, co už ve Strašnicích hraje, patří k osvědčeným divadlům, ale pro velkou pražskou scénu je to stále něco nového,“ říká Marta Smolíková, ředitelka Centra ProCulture.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výměnu provozovatelů pražského Divadla Komedie se zajímala Michaela Vetešková

„Zatímco Pražské komorní divadlo se orientovalo hodně na německy psanou dramatiku, tady je vazba na polskou kulturu. Evropsky významný režisér Lupa také přislíbil účast v tomto divadle režírovat. Určitá kontinuita by tam být tedy mohla, že to bude evropská scéna a nejen pouze pražská,“ konstatuje publicista Vladimír Just.

Podle radního pro kulturu Lukáše Kauckého vyhrál v konkurzu zájemce, který zaručuje vysokou uměleckou kvalitu za nízké náklady:

„Vzhledem k tomu, že jsme teď v situaci, kdy rozpočet města pro příští rok počítá s určitými rozpočtovými škrty v řádu několika procent, tak opravdu nejsme v takové finanční kondici, abychom si mohli dovolit tento grant navýšit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes na Radiožurnálu byl publicista Vladimír Just

S velkými dotacemi Bergerová ani nepočítá: „My jsme 7 let dělali divadlo v podmínkách, kdy jsme inscenaci tvořili třeba za 5 tisíc. Herci hráli za velmi minimální částky. Jsme připraveni v podstatě na cokoli.“

„Nová rada schválí výsledek tohoto výběrového řízení a následně se vítěz tohoto výběrového řízení začne po všech stránkách připravovat na převzetí těchto prostor s tím, že by vše mělo vyvrcholit na začátku sezóny v příštím roce, to znamená 1. září,“ dodává k výběrovému řízení Lukáš Kaucký.

Just říká, že Divadlo Komedie si nejvíce oblíbil divák mladé generace. „A já věřím, že když si našel Strašnice, kde není žádná vysoká škola, žádný kulturní potenciál, tak že si najde i cestu do středu Prahy. Bude to ale možná trochu trvat,“ shrnuje.

Pařízkovi peníze nestačily

Předešlé vedení za Dušana Pařízka právě z Komedie vytvořilo za deset let tvorby jednu z nejprogresivnějších scén Česka. Pražské komorní divadlo v Komedii ale končí, protože nechtělo dělat kompromisy a peníze od města nestačily na chystaný projekt.

Současný tým divadla Komedie se zaměřoval hlavně na současné německé drama a sklízel řadu mezinárodních cen, přesto mu stejně jako jiným příspěvkovým organizacím Magistrát hlavního města Prahy snižoval postupně dotace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne na Radiožurnálu byli ředitelka divadelní společnosti Divadlo Company.cz Eva Bergerová, radní pro kulturu Magistrátu hl.m. Prahy Lukáš Kaucký a Marta Smolíková, ředitelka Centra ProCulture

„Je otázkou, proč tento subjekt, když byl tak úspěšný, nebyl schopný získat jakékoli další finanční prostředky například z grantu ministerstva kultury nebo v rámci sponzorství,“ míní Lukáš Kaucký.

„Druhou věcí je, zda víceletý grant, který byl poskytnut na podzim roku 2009, byl dostačující. Z pohledu Dušana Pařízka nebyl,“ dodává Kaucký.

„Já to doteď považuji za jednu z největších kulturních ostud, že Pařízek nedostal alespoň takové peníze, jako mají srovnatelná pražská divadla,“ tvrdí Vladimír Just.

„Bylo to soukromé divadlo, které fungovalo z dotací a ten nekompromisní styl divadla, jaký asi on chce dělat, může dělat ve veřejném nebo státním divadle, ne v soukromém a spoléhat se na veřejné zdroje. Tam si myslím, že byl konflikt s městem,“ říká k odchodu Pražského komorního divadla Dušana Pařízka z Divadla Komedie Marta Smolíková.

Michaela Vetešková, Veronika Sedláčková, Jan Richter, Matěj Skalický, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme