Pražské Švandovo divadlo uvede Vieweghovu Biomanželku

Román Biomanželka dostal divadelní převlek. V rámci projektu Báječné léto s Michalem Vieweghem Švandova divadla ho tam nastudoval slovenský režisér Dodo Gombár. Ironický příběh o namyšleném spisovateli a jeho emancipované manželce má premiéru už dnes večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švandovo divadlo | Foto: Švandovo divadlo

Biomanželka je hra o dvou životních postojích, které se snaží jeden druhého přeprat v instituci manželství. Mojmír je úspěšný, namyšlený a povrchní spisovatel, který má rád hezká auta a ženy. Nějakým zázrakem se jednoho dne rozhodne oženit a vezme si křehkou, milující Hedviku, podle jeho slov tradiční ženu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biomanželka.mp3

Z tradiční ženy se ale časem stane emancipovaná ‚biomanželka‘ se dvěma dětmi, koníčky a esoterickým vnímáním světa. Mojmír se dostává do pasti a nedokáže se smířit s tím, že už není první na jejím pomyslném seznamu a že skončilo opěvování jeho kultu úspěšného muže.

Konflikty mezi mužským a ženským světem ilustruje v inscenaci také postava duly, tedy ženy, která psychicky i fyzicky podporuje prvorodičky. Současně je i ženským principem v mužích a Mojmír s ní vede nespočet ne zrovna milých dialogů.

Zvláštní ironie

„Já jsem to od první chvíle četl jako takovou smutnou, zvláštní, ironickou záležitost, která možná rekapituluje nějaký vztah, ale v každém případě ne dramaticky, nebo pateticky, ale s takovým ostrým a nečekaným náhledem,“ říká režisér a umělecký šéf Švandova divadla Dodo Gombár.

Biomanželka se dá číst jako lehká komedie o manželství, ale i ironická až sarkastická hra o složitých a velmi aktuálních otázkách ve vztazích mezi ženou a mužem. Z pera Michala Viewegha napsaná jednoduše, srozumitelně a svižně.

V roli Mojmíra uvidíte Filipa Čapku, Hedviku hraje Patra Hřebíčková a dulu Kristýna Frejová. Po Románu pro ženy je Biomanželka druhý titul projektu Švandova divadla s názvem Báječné léto s Michalem Vieweghem. Obě inscenace se budou hrát přes celé léto až do 17. září.

Zuzana Filípková, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme