Pražskému Divadlu Komedie hrozí, že přijde o další soubor

Možná už podruhé během posledních tří let přijde pražské Divadlo Komedie o soubor. Tím je sdružení Company.cz, kterému chybí peníze. Na svůj provoz nezískalo víceletý grant, a pokud nedostane ani jednoletý příspěvek na příští rok, bude muset prostory v centru Prahy opustit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo Komedie v Praze

Divadlo Komedie v Praze | Foto: Filip Jandourek

Sdružení Company.cz vyhrálo v roce 2012 výběrové řízení s tím, že bude v Praze uvádět současné hry východních autorů.

Nahradilo tak společnost Pražské komorní divadlo, která prostory opustila, protože jí magistrát nechtěl přidělit víc peněz na provoz. Po třech letech hrozí Divadlu Komedie stejný scénář. Radní pro kulturu Jan Wolf z KDU-ČSL ale říká, že žádostí o dotace je zkrátka mnoho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražskému Divadlu Komedie hrozí, že přijde o další soubor. Už podruhé během posledních tří let

„Finanční tok peněz, který na magistrátu je, budget, který spravujeme, je v podstatě stejný. Tedy máte na stejný balík peněz dvojnásobné množství žádostí,“ vysvětluje.

Sdružení Company.cz nezískalo víceletý grant. Pokud nezíská ani ten jednoletý, v roce 2016 bude muset podle ředitele Vojtěcha Štěpánka v Divadle Komedie skončit.

„Pokud ta dotace bude buďto nulová, nebo nedostačující, budeme velmi závažně zvažovat náš odchod z Divadla Komedie, protože pustit se do takového riskantního podniku, že v lednu odložíme platbu nájemného, téměř tři miliony korun, a budeme čekat, zda rada bude schopna navýšit dotaci, tak to jsou podmínky, za kterých já nemohu zodpovídat za náš spolek,“ říká.

Rozhodne se na podzim

Na příští rok žádá soubor 14 milionů korun. Stejně tak usiluje o víceletý grant na roky 2017 až 2020. „Náš předchůdce v Divadle Komedie, Pražské komorní divadlo hospodařilo s dotací 15,5 milionu korun a odešlo odsud, protože to bylo málo,“ upozorňuje Štěpánek a pokračuje:

„My jsme vyhráli výběrové řízení, které počítalo s veřejnou podporou ve výši 14,5 milionu korun, nicméně grantová komise nám vždy navrhla šest, sedm nebo nulu. Díky zásahům rady magistrátu hlavního města Prahy jsme se dostali na výši dotace 12 milionů korun na rok, což jsme zjistili, že je nejnižší možné provozní minimum.“

Jestli Divadlo Komedie získá peníze na další provoz, rozhodne už letos na podzim nová grantová komise. „Grant není nároková záležitost. Je opravdu hrozně důležité, jak komise vyhodnotí umělecký záměr, který bude předložen,“ potvrzuje Wolf.

„Divadlo Komedie určitě má své místo minimálně na pražské scéně a můžu říci jen to, že grantová komise bude složená z nových členů, z jiných, než byli minule. Takže i úhel pohledu se může radikálně změnit,“ dodává.

Peníze na provoz chybí i dalším pražským divadlům. Víceletý grant nezískalo například Divadlo v Řeznické nebo Viola.

Veronika Jošková Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme