Před 47 lety zaznělo poprvé z éteru jméno Járy Cimrmana

Kdy se univerzální český génius Jára Cimrman narodil, nevíme, ale za to víme zcela přesně, kdy se široká veřejnost dozvěděla o jeho existenci. Bylo to v rozhlase, přesně před 47 lety - 16. září 1966. Tehdy se ale o Cimrmanovi ještě nemluvilo jako o nežijícím géniovi. Objevil se jako žijící umělec v humoristickém pořadu Vinárna u Pavouka. Cimrman představoval sochaře, vystavujícího v obrovitém nafukovacím pavilonu. Ten ale splaskl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poloviční světnička Járy Cimrmana

Poloviční světnička Járy Cimrmana | Foto: Josef Šmejkal

„Tenhle Jára Cimrman byl náš současník. On byl řidič parního válce Stavby silnic a železnic. Předměty, které vystavoval, byly věci, které zdeformoval přejetím. Zřejmě to byl Cimrmanův potomek, protože ten nápad by tomu odpovídal. Ale toho pravého Cimrmana, kterého známe dnes, jsme představili veřejnosti za rok po téhle zprávě v domnění, že lidé zapomenou na to, že už jsme to jméno jednou pustili do éteru,“ říká jeden z duchovních otců Járy Cimrmana režisér a herec Zdeněk Svěrák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Cimrmanovi mluvil v Ranním interview Radiožurnálu režisér a herec Zdeněk Svěrák.

Jméno Cimrman se zalíbilo jednomu z autorů Vinárny u pavouka Jiřímu Šebánkovi. „Za Chomutov hrál hokejista Zimmermann, on to Jirka asi slyšel v rádiu a tak se mu to líbilo. Jméno Jára jsme mu dali, aby to vypadalo umělecky,“ upřesňuje Svěrák.

Jára Cimrman živí divadlo podle Svěráka 46 let. „Takže jsme mu vděční,“ dodává.

Spolek divadla Járy Cimrmana v uplynulých letech opustili herci Ladislav Smoljak, Pavel Vondruška a v červnu také Jan Kašpar. Divadlo si své nástupce sice nevychovává, ale svých 15 inscenací se mu daří stále hrát.

Jára Cimrman
- fiktivní postava českého génia,
- tvůrci: Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák,
- byl o něm natočen film Jára Cimrman ležící, spící,
- na motivy jeho údajného života a díla byla vytvořena podstatná část repertoáru Divadla Járy Cimrmana (existuje 46 let).

„My si zástupce nevychováváme, soubor stárne, bolestné odchody řešíme buď tak, že role přebíráme my, co jsme ještě na té palubě zůstali, anebo si vypomáháme našimi spřízněnými přáteli."

Například herec Miroslav Táborský pomáhá Zdeňka Svěráka alternovat v pohádce Dlouhý, široký a krátkozraký. Ve vraždě v salonním coupé hraje Vojta Kotek, syn Václava Kotka. V roli se střídá se synem Miloně Čepelky Josefem, který jinak hraje v divadle v Hradci Králové.

„Takhle se snažíme udržet komplexní repertoár, aby divák mohl stále všech 15 her vidět,“ dodává Zdeněk Svěrák.

Petr Medek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme