Před 95 lety se narodila oblíbená herečka Dana Medřická

Herečka Dana Medřická, známá například jako maminka z Takové normální rodinky nebo svérázná babička z filmu Léto s kovbojem, by dnes oslavila 95. narozeniny. Během své kariéry ztvárnila na pět desítek filmových rolí, před filmem ale vždy dávala přednost divadlu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Medřická - 1966

Dana Medřická - 1966 | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Největší slávu zažila Medřická na prknech Národního divadla, kde strávila skoro 25 let. Zazářila především v inscenaci Kočičí hra.

Díky jejímu strhujícímu výkonu v roli Eržiky Orbánové se Kočičí hra stala divácky nejúspěšnějším titulem v historii české první scény. Medřická si roli zopakovala více než 400krát.

Lásku k divadlu objevila Dana Medřická už jako malá. Hned po jednom dětském představení Radúze a Mahuleny se prý rozhodla, že bude herečkou.

Jako gymnazistka hrála v menších divadlech a chodila na soukromé hodiny herectví k tehdejší legendě Národního divadla Anně Suchánkové. V 19 letech se přihlásila na pražskou konzervatoř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 95 lety se narodila oblíbená herečka Dana Medřická

Po angažmá v Brně, Plzni i na několika pražských scénách zakotvila Medřická v Městských divadlech pražských. V té době se jí s hercem Václavem Vydrou mladším narodil syn Václav. Ten jde dodnes v jejích šlépějích.

„Vychovávala mě tím, že žila tak, jak žila, dělala to, co dělala, a já jsem při tom žil s ní. Taková, jaká byla, tak žila, a já jsem něco pochytil, něco nepochytil, něco jsem stačil zaznamenat, něco jsem nestačil zaznamenat. Ale myslím, že kdyby se to do mě snažila vtlouct jakkoliv jinak, tak bych toho nezaznamenal víc,“ zauvažoval.

Do Národního divadla nastoupila Dana Medřická v sezoně 1959/1960. Vytvořila desítky nezapomenutelných rolí a potkala se s řadou hereckých kolegů. Dodnes na ni vzpomíná i Jana Hlaváčová:

Dana Medřická | Foto: Český rozhlas

„Byla pro mě takovým komplexním vzorem. Říkala jsem si třeba – takhle bych chtěla jednou umět stárnout. Přišlo mi, že čím byla starší, tím byla krásnější. Protože vždycky byla veselá, sršící energií a úžasný pracant.“

V Národním divadle hrála Medřická až do své smrti v roce 1983, nevyhýbala se ale ani jiným příležitostem. Účinkovala například v řadě rozhlasových her.

Výraznou stopu zanechala i na filmovém plátně. Diváci si ji mohou pamatovat jako Ninu z Ikarie XB 1, tetičku Hedu v komedii Půl domu bez ženicha nebo jako Slávku Hlubinovou v Měsíci nad řekou.

Klára Vičíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme