Představení ústeckého Činoherního studia vyvolává protesty v ulicích

Představení Činoherního studia v Ústí nad Labem s názvem ‚32 hodin mezi psem a vlkem‘ je tématem ostrých debat v médiích a dokonce se proti němu protestuje na náměstích. Hra se zabývá zabitím skupiny Němců v červnu 1945 v Novém Boru. Právě v tomto severočeském městě se má představení zítra hrát. Proti uvedení hry má ale protestovat údajně až stovka lidí. Včetně předsedkyně strany Suverenita Jany Bobošíkové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeviště Městského divadla Kladno

Jeviště Městského divadla Kladno | Foto: Jana Káninská

„My protestujeme proti tomu, jak je v této hře popisována nešťastná událost, která se stala 2. června v Novém Boru, kde bylo popraveno 8 nacistů, další nacista unikl trestu za hranice. Ve scénáři jsou některé pasáže v rozporu s historickými událostmi,“ říká Robert Uksa, člen petičního výboru proti novoborskému pomníku Němců zabitých po válce.

Podle režiséra inscenace Filipa Nuckollse si tvůrci vybrali Nový Bor jako téma a historické pozadí:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hra.mp3

„O Novém Boru v inscenaci nepadne ani slovo, ani o nacistovi Tréglovi, který pracuje jako primář v nemocnici. Nás zajímá téma divokých odsunů v roce 1945.“

Podle režiséra jde hlavně o umělecké zpracování. „Z knihy Jana Tichého jsme chtěli dát pryč všechny ty lokální a popisné věci jako Nový Bor, jména a postavy,“ vysvětluje Nuckolls.

„Události ale nemohou v inscenaci popisovat jinak, než se staly,“ dodává Uksa.

I otázky spojené s poválečnými osudy českých Němců patří podle režiséra Nuckollse na divadelní prkna.

„A to z toho důvodu, abychom se z nich poučili, protože otázka msty, kdy lůza vtrhne do ulic a ničí vše, co ji přijde pod ruku a nedělá v tom ohledy, je to čistě ideologická msta, tak to jsme mohli vidět na Balkáně a teď to můžeme vidět na severu Afriky. Je to jedna z bolestných věcí národa nebo středoevropského prostoru, o kterém je třeba se zmiňovat a hrát.“

Režisér odmítá, že by hra mohla vyznít jako nějaká omluva pro nacisty.

Robert Uksa požaduje stažení hry a také, aby byl odstraněn pomník osmi popraveným nacistům a uprchlému nacistovi, který se nachází na hřbitově v Novém Boru.

Podle informací, které jsou dostupné v médiích, provedla místní vojenská posádka a četnická stanice na začátku června 1945 domovní prohlídky v Novém Boru. U osmi Němců byly údajně nalezeny zbraně, sedm nebo všech osm z nich bylo na náměstí zastřeleno a 24 hodin ponecháno na místě, prý pro výstrahu.

ČRo, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme