Představitel filmového Fučíka či Nerudy Ilja Racek slaví 85. narozeniny

Herec Ilja Racek, který před kamerou ztvárnil výrazné role Juliua Fučíka ve filmu Reportáž psaná na oprátce nebo Jana Nerudy v televizním seriálu Laskavý divák promine, dnes slaví 85. narozeniny. Jeho doménou bylo po celý život především divadlo, přesto utkvěl v paměti několika generací televizních i filmových diváků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilja Racek a Dagmar Sedláčková - 60. léta | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Ilja Racek je sice rodilý Pražák, s divadlem ale začínal v Olomouci. První pražské angažmá získal v divadle E. F. Buriana.

Měl tu hrát i během vojny, ale překazila mu to Státní bezpečnost, které odepřel spolupráci:

„Ani jsem se tam neohřál. Asi někdy v půlce února se dostavili páni v kožených kabátech. Když jsem neprojevil ochotu se s nimi přátelit a spolupracovat, tak jsem skončil u Pomocného technického praporu v Komárně,“ vypráví Racek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Medailonek herce Ilji Racka natočil Jan Herget

Od roku 1966 pak víc než 45 let hrál v Divadle na Vinohradech. Na jevišti ztvárnil především dramatické postavy, často královské, jako například v Hamletovi krále Claudia nebo titulní roli ve hře Král Colas.

Předurčoval ho k nim i charakteristický plnovous. Ilja Racek ho nosil od 70. let a měl pro to docela prozaický důvod.

„Mám velice tvrdé fousy a velmi citlivou pokožku, takže v době, kdy byly jenom žiletky, jsem si vždycky tu svoji hubu odřel. Takže jsem se při první příležitosti přestal holit, abych si tu hubu nedřel každé ráno,“ říká herec.

Dramatické role si Ilja Racek zahrál i v rozhlase, třeba Shylocka v Shakespearově Kupci benátském.

Ilja Racek rád čte detektivky, v několika si i zahrál. A od tohoto žánru už byl jen kousek k hororům.

V televizi ztvárnil Racek třeba hraběte Drákulu a podivínským patologem byl ve filmu Upír z Feratu. Rozhlasová dramatizace románu Ministerstvo strachu mu zase nabídla roli nedobrovolného pacienta psychiatrické kliniky.

V roce 2008 získal Ilja Racek cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme