Představitelka pyšné princezny Alena Vránová slaví 80. narozeniny

Osmdesáté narozeniny dnes slaví oblíbená herečka Alena Vránová. Na výsluní popularity se vyhoupla už v 50. letech a během své kariéry měla štěstí na pestrou škálu žánrů. Od komedií a seriálů, přes rozhlas a dabing až k charakterním postavám, které ztvárňuje na divadle. Nejvíce se ale proslavila jako princezna Krasomila v pohádce Pyšná princezna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

" ... každý měl na stole kousek uherského salámu ..." | Foto: Markéta Košťáková

Princezna Krasomila byla osudovou rolí Aleny Vránové nejen v hereckém, ale i v soukromém životě. Kvůli představiteli krále Miroslava Vladimíru Rážovi se rozvedla s Pavlem Kohoutem.

Ve filmu i v televizi si později zahrála desítky výrazných postav, ve kterých uplatnila svůj šarm a energičnost. Jeviště Městských divadel pražských jí navíc nabídla i charakterní role, a stejně tak rozhlas - třeba v monodramatu Modrý anděl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Herečku Alenu Vránovou představil Jan Herget

Od rozhlasového mikrofonu je to jen krůček k dabingu, kde Alena Vránová propůjčila svůj hlas třeba Gině Lollobrigidě nebo Judi Denchové. Za dabing získala cenu Františka Filipovského a její herecký výkon na jevišti divadla Ungelt jí v roce 1998 vynesl cenu Thálie. V Ungeltu si Alena Vránová užívá blízký kontakt s diváky, který má ale i své nevýhody.

„Hrozné je, když zjistíte, že v první řadě sedí manžel, který doprovází manželku, byl tam dovlečen násilím a vy to poznáte. Když se objeví divák, kterého to nechytne, tak to je hrozné. Musíte na to okamžitě zapomenout, pryč od toho, ostatní to zajímá a hraju pro ně.“

Alena Vránová je také oblíbenou komičkou. Diváci ji znají z televizních seriálů Byl jednou jeden dům, Chalupáři nebo Náves. Často vystupovala také po boku Miloše Kopeckého nebo Jiřího Sováka nejen ve filmech, ale i v silvestrovských scénkách.

Elán a optimismus Alenu Vránovou neopouštějí ani dnes a tak se můžeme těšit na další zajímavé role v jejím podání.

Igor Maňour, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme