Příběh Hanzelky a Zikmunda se objeví na jevišti zlínského divadla

Ve světové premiéře se dnes na jevišti Městského divadla ve Zlíně objeví příběh slavných cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Autorem scénáře je dramaturg Vladimír Fekar, režie se ujal Petr Štindl. Hru nazvanou Palubní deník Hanzelky a Zikmunda spoluvytvářel také samotný dobrodruh Miroslav Zikmund, který žije ve Zlíně a ve svých 94 letech se těší dobrému zdraví a bystré mysli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze hry Palubní deník Hanzelky a Zikmunda

Ze hry Palubní deník Hanzelky a Zikmunda | Foto: Městské divadlo Zlín

Hanzelka a Zikmund jsou značka, podobně jako Voskovec a Werich nebo Laurin a Klement, váží si úkolu převést na jeviště osudy legendární dvojice režisér představení Petr Štindl:

„Zikmund je pro mě jeden z posledních lidí, který v sobě nese pel první republiky a tu její grácii. To, o čem vlastně už jenom sníme.“

Inscenace Palubního deníku je podle Štindla velmi zajímavým momentem, který má regionální, ale také společenský přesah:

„A to vzhledem k tomu, jak dopadají všechny volby, co tady ve Zlíně máte na krajských zastupitelstvech, tak si myslím, že je ta hra velmi aktuální.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve zlínském divadle natáčela Andrea Kratinová

Scénář zachycuje cestování prostorem, ale i moderními československými dějinami. Hanzelka se Zikmundem se narodili krátce po vzniku první republiky, seznámili se před jejím rozpadem. Na svou první cestu vyrazili z demokratického Československa, vraceli se už ale do totalitního státu, vypráví autor textu Vladimír Fekar, který si spolupráci s žijící cestovatelskou legendou velmi pochvaluje.

„On v tomto věku dokáže velmi intenzivně pracovat. Když zapne, tak prostě si o té věci povídá velmi konkrétně,“ uvádí Fekar.

Herec Luděk Randár ztvární postavu Miroslava Zikmunda. Jak sám prozradil, je to jeho vůbec první možnost nechat se inspirovat žijící legendou a vidět ho, jak pracuje, tvoří, přemýšlí a jak mu to v jeho věku stále myslí:

„Ptali jsme se kvůli inscenaci, jestli si pamatuje, jaké auto měl v 70. letech, on řekl: ‚Rok mi řekněte.‘ 1972…‘bílá Simca 1301 SPZ ZL 15 00.‘ Bez přípravy.“

Díky spolupráci s Muzeem Jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kde Hanzelkovi se Zikmundem patří celá expozice a které spravuje také pozůstalost Eduarda Ingriše, se mohou diváci těšit také na dobové materiály. Na jevišti se objeví také model legendární Tatry 87, v níž dobrodruzi procestovali svět.

A co nápadu inscenovat deníky z cest říká samotný Zikmund? Žasne nad tím. Vznik inscenace je pro něj úžasnou satisfakcí. A to si dovolí tvrdit i za Jiřího Hanzelku.

Andrea Kratinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme