První ročník festivalu loutek v Táboře zahájí Teátr Víti Marčíka

V Táboře dnes začíná první ročník festivalu loutkového divadla Mirákl. Má ambice nabídnout divákům nejlepší soubory a představení, se kterými se v současnosti lze na domácí scéně setkat. Divadelní projekt potrvá až do konce května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězslav Marčík ve hře Labyrint světa | Foto: Teátr Víti Marčíka

Jeden z pořadatelů, výtvarník Petr Novotný, vysvětluje, jak myšlenka uspořádat tento festival vznikla.

„Měli jsme tady takovou nevyužitou dílnu, které jsme chtěli dát nový život, nechat ji se znovu nadechnout, a tak jsme to zkusili. Děláme tady výtvarné dílny, výstavy a teď jsme zkusili udělat divadlo,“ říká Novotný.

Loutkový festival je další z aktivit knižního nakladatelství Baobab a hned napoprvé chce přitáhnout nejvýraznější jména současného loutkového a alternativního divadla.

Kupříkladu dnešní zahájení festivalu, které začne v půl osmé večer, obstará slavný komediant z Hosína u Českých Budějovic Víťa Marčík. Na programu bude dramatizace knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce.

V dalších květnových dnech se v Táboře postupně představí soubory, jako jsou například Buchty a loutky, které sehrají nejen představení pro děti, ale přivezou i hru Horský hotel. Ta je nastudována podle scénáře Václava Havla.

K vidění bude i představení od výtvarníka, autora knih, performera a člena skupiny Tvrdohlaví Petra Nikla. Jedná se o pásmo básní a písní nazvané Blázníček.

V rámci festivalu se otevře Muzeum loutkového umění

Režisér a dramaturg Ondřej Cihlář s grafičkou, spisovatelkou a držitelkou ceny Magnesia Litera Alžbětou Skálovou povedou workshop pro děti od pěti do 15 let. Ty si mohou vyzkoušet proces vzniku představení od počáteční rozvahy až po realizaci malého představení, které bude vyvrcholením dílny. To vše hravou a zábavnou formou.

Součástí festivalu bude 23. května i slavnostní otevření Muzea loutkového umění v jednom z historických domů na starém městě v Táboře v Kotnovské ulici.

Na návštěvníky vernisáže čeká prohlídka expozice loutek a dekorací z kolekce finské filmové společnosti Camera Cagliostro, budou se promítat loutkové filmy pro děti i dospělé a hrát bude finská kapela Scandinatives.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme