Putin coby Vladimir Macbetin se v inscenaci Spitfire Company dává na útěk

Co by se stalo, kdyby Vladimir Putin musel utéct? Na tuto otázku hledá odpověď soubor Spitfire Company v nové inscenaci Vladimir Macbetin. Krvavý Shakespearův příběh o Macbetovi se tak propojí se současným politickým děním v Rusku. Premiéru má dnes večer v pražském Paláci Akropolis.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Boháč: Vladimir Macbetin

Petr Boháč: Vladimir Macbetin | Foto: oficiální stránky Spitfire Company

Prázdnou letištní halou probleskuje světlo z reklamních tabulí. Scénu Lucie Škandíkové doplňují plakáty, ze kterých se na mlčícího Macbetina smyslně usmívají tři ženy.

V původním Shakespearově krvavém příběhu o králi Macbetovi to byly tři čarodějnice, které předpovídaly budoucnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Putin alias Vladimir Macbetin se dá na útěk v nové inscenaci souboru Spitfire Company. Představení přiblížila Veronika Štefanová

Vladimir Macbetin v novém příběhu souboru Spitfire Company prchá před těmi, kterými dřív tak schopně manipuloval.

Právě politická manipulace, xenofobie a osamělost jsou podle režiséra Petra Boháče témata, která Macbeta a Macbetina v 21. století spojují.

„Manipulace politická, propaganda, se kterou jsme se teď setkali a budeme se setkávat ještě více. Dostává se nejen ve velkých prohlášeních, ale internetem i do každodenního života a nabyla nových forem, se kterými si ještě neumíme moc poradit,“ popsal.

Svržený svými blízkými divadelní Putin čelí osudu v letištní hale. V hlavní roli se představí Jiří Štrébl. „Má nějaké charisma, moc. Ovládá lidi strachem a nakonec se ukáže, že i sám Macbetin je manipulován,“ přiblížil postavu.

Největší manipulátorkou ze všech je Macbetinova žena.

„Je velice krutá. Otázka ale je, kam až je schopná zajít. Macbetha pořád tlačí k tomu, aby udělal nějaké rozhodnutí, čin. Projektuju si jí do velice vysoce postavené manažerky,“ řekla její představitelka Jindřiška Křivánková.

Shakespearovská divadelní trilogie bude pokračovat inscenacemi Hamlet a jeho dvojenec a Mor na ty vaše rody.

Veronika Jošková Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme