Radiožurnál na hodinu ovládl Jára Cimrman. Členové divadla vzpomínali na své začátky

Víte, proč už padesát let funguje Divadlo Járy Cimrmana? V souboru nejsou žádné ženy. V nadsázce to připustili herci divadla. Ti o jeho začátcích i padesátiletém fungování mluvili ve speciálu Pocta největšímu českému géniovi, který živě přenášel Radiožurnál. Herci hned na začátku přiznali i to, že divadlo před padesáti lety vůbec nemuselo vzniknout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Svěrák | Foto: Khalil Baalbaki

„Tenkrát bezkonkurenčně kralovalo divadlo Semafor. Do něho se zamiloval Ladislav Smoljak tak moc, že ani nechtěl zakládat nové divadlo,“ vzpomínal hned na začátku pořadu herec Zdeněk Svěrák.

Do celé debaty se zapojili i herci Milon Čepelka, Václav Kotek a Jaroslav Vajgl. Ten třeba popsal, jak divadlo řešilo během minulého režimu nedostatek financí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Herci Divadla Járy Cimrmana vzpomínali na své začátky. Situaci přiblížila redaktorka Pavla Lioliasová.

„Takový Lijavec je vypravený ze sběru. Tenkrát se platily za kilo dvě koruny, takže jsme toho nabrali, co se dalo a z toho se udělaly kostýmy. Od Blaníku to už ale bylo dobrý,“ říká Vajgl.

O divadle se přitom nebavili jen herci. K fenoménu Járy Cimrmana se vyjádřil také šéfredaktor Českého rozhlasu Vltava Petr Fischer. „Nejvíce si divadla Járy Cimrmana cením za to, že to byl prostor svobody. Byla to svobodná hra, ve které nebyla žádná pravidla, které určuje někdo ze shora. Zákony si totiž určují lidé na jevišti,“ popisuje Fischer.

Celou debatu přímo v rozhlasové galerii Vinohradská poslouchaly zhruba čtyři desítky návštěvníků. Herci vzpomínali i na zakladatele divadla Ladislava Smoljaka. Ten zemřel před šesti lety.

OBRAZEM: Soubor Divadla Járy Cimrmana v Českém rozhlase. Herci podepisovali knihu Půlstoletí s Cimrmanem

Číst článek

Podle Svěráka si ho připomínají často. „Máme v šatně jeho fotku a ramínko, protože pořád sháněl ramínka. Když se nám povede představení, tak si říkáme, že by byl Láďa spokojený,“ popisuje Svěrák.

Tento týden to bude padesát let, co se v rozhlasové nealkoholické vinárně U Pavouka objevilo jméno Járy Cimrmana.

Pavla Lioliasová, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme