Režisér Robert Wilson připravuje v Národním divadle ambiciózní projekt 1914

Až čtyřikrát dražší než jiné inscenace bude projekt hvězdy současné světové režie Roberta Wilsona pro Národní divadlo v Praze. Má název 1914 a jde prý o jeden z nejambicióznějších projektů. Zaplatí ho nejenom český stát, ale například také Slovensko a Maďarsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo a Nová scéna | Foto: Filip Jandourek

Premiéra je naplánována na příští jaro, ale už teď Wilson pořádá konkurzy na jednotlivé role.

Své jisté už má operní pěvkyně Soňa Červená, s kterou Wilson spolupracuje 30 let.

„Paní Červená na casting nebude muset chodit, má tam už zamluvenou roli času,“ říká šéf činohry Michal Dočekal a dodává, že teď je aktuální casting na roli maďarské kurtizány.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o chystané inscenaci zjišťovala Michaela Vetešková

V představení mají hrát herci také ze Slovenského národního divadla a z první scény Maďarska. Hudbu skládá Aleš Březina, inscenace je inspirována Dobrý vojákem Švejkem a románem Karla Krause Poslední chvíle lidstva.

„Spojit tři velká divadla ze třech různých zemí, to je něco, co jsme skutečně ještě nepodnikali,“ podotkl Michal Dočekal.

Na projekt přispěla řada mecenášů, sponzorů a peníze jdou také z různých grantů. Už teď má Národní divadlo nabídky, aby s ním hostovalo na několika mezinárodních festivalech.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme