Semafor uvede klasiku Kdyby tisíc klarinetů jako mystickou crazy komedii

Za mystickou crazy komedii označuje spoluator Jiří Suchý představení Kdyby tisíc klarinetů, které bude mít premiéru dnes večer v pražském divadle Semafor. Původní leporelo o 36 obrazech, jehož spoluautorem byl Ivan Vyskočil, mělo premiéru 9. prosince 1958 v nově založeném Divadle na Zábradlí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Suchý | Foto: Jan Sklenář

V roce 1964 natočili Ján Roháč a Jiří Svitáček stejnojmenný film s plejádou tehdejších hvězd.

„Co se týče verze roku 2013, skoro bych řekl, že na podobné téma je napsaná nová hra. V tom filmu je vždycky dav jásajících vojáků, optimistická nálada, že už nejsou zbraně, všude hraje hudba,“ vzpomíná na původní film ředitel Divadla Semafor Jiří Suchý.

„Ale já jsem si říkal, že to, že se tam zbraně promění v hudební nástroje, je takový zázrak, a tak jsem to pojednal celé tajemně, s příchutí mystiky. Dějí se tam divné věci, je to trochu jiný pohled na téma, které jsem vymyslel v polovině minulého století,“ říká ředitel Divadla Semafor Jiří Suchý.

V současném zpracování přibylo hned několik písniček.

„Jsou tam od Jiřího Šlitra, pak dvě od Ferdinanda Havlíka, které už ale zazněly ve hře Kdyby tisíc klarinetů, kterou jsme uvedli v roce 1980. A pak asi čtyři nebo pět písniček, které jsem musel napsat a složit já, protože nový děj si to tak trochu vyžadoval,“ usmívá se před premiérou Jiří Suchý.

Vladimír Kroc, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme