Setkávání a inspirace, popisuje festival Fringe organizátorka Kath Mainlandová

Obří happening, největší přehlídka scénického umění na světě a taky veliký umělecký trh. Tím vším je festival Fringe, který až do konce srpna hostí skotský Edinburgh. Součástí jeho programu jsou letos i 4 česká představení. Jsou ale jen kapkou v moři gigantické akce, která je přitom rok od roku větší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na festivalu ve skotském Edinburghu nejde jen o pobavení publika, ale hlavně o zisk kontaktů | Foto: Jiří Hošek

„Letos tu na Fringe festivalu máme 3314 různých představení,“ pochvaluje si v rozhovoru se zpravodajem Českého rozhlasu ředitelka pořádající Fringe Society Kath Mainlandová.

„Je to tedy obří podnik, ale opravdu důležitá je taky pestrost forem a umělecké hodnoty, které nabízíme. Máme tu všechno od vážného umění až po lehčí, zábavnější formáty, komedie, show pro děti, hudbu a tanec. Prostě něco pro každého a to je podle mě stejně důležité, jako velikost."

Kath Mainlandová je jako celá přehlídka. Neformální, vřelá a spontánní. Hodně věcí na festivalu funguje na základě improvizace a flexibility, což ale podle mínění některých umělců jde někdy až příliš daleko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obří podnik i pestrost forem, popisuje festival v rozhovoru se zpravodajem ČRo Jiřím Hoškem ředitelka pořádající Fringe Society Kath Mainlandová

Třeba produkční zázemí cirkusového „hubu" artisté dost kritizovali. Kath Mainlandová zdůrazňuje, že určitá volnost je jedním ze základních stavebních kamenů Fringe.

„Podporujeme umělce a radíme jim, aby se přihlásili na festival Fringe. To může udělat skutečně každý. Pokud chcete být součástí tištěného programu, musíte se zaregistrovat do půlky dubna."

"Musíte mít jasné, co chcete v Edinburghu předvést, a mít domluvené místo, kde budete vystupovat. Kdo to nestihne, pořád se dostane na náš web a na naše aplikace. Takže my umělce nekontrolujeme, ale podporujeme je."

Umění na každém kroku

Tisíce návštěvníků Edinburghu volí k festivalu Fringe různý přístup. Jedni si v programu zaškrtnou představení, která by chtěli vidět, jiní se orientují podle recenzí, a nemalá skupina jen tak bloumá po městě a chtíc nechtíc narazí na umělecké vystoupení.

Před nimi totiž v srpnu v Edinburghu v podstatě není úniku.

Edinburgh | Foto: Jiří Hošek

„Taky organizujeme pouliční program, jednak tady na High Street vedoucí k edinburskému hradu, a pak na prostranství u Národní galerie,“ přibližuje dál festival Kath Mainlandová.

„To se týká hudebníků, mimů, všelijakých bavičů. Máme tu všude malá jeviště, kde soubory z oficiálního programu nabízejí krátká vystoupení a lákají diváky na svou show. I to přispívá ke skvělé atmosféře tady ve městě."

„Festival je vlastně velmi demokratickým místem, kde si jsou všichni rovní. Můžete umělce v zákulisí poplácat po ramenou, vystupující se dělí o šatnu, včetně opravdu velkých celebrit.“

„Je snadné se tu setkávat s jinými lidmi a mluvit s nimi. Je to velmi vzrušující pro diváky i samotné umělce. Ti se setkávají se svými protějšky z jiných zemí a inspirují se navzájem. Prostě ta úžasná koncentrace kreativních lidí ve městě po dobu skoro 4 týdnů je mimořádná," pochvaluje si Kath Mainlandová.

Vidět a být viděn

Festival Fringe je taky akcí, kam zavítají desítky mezinárodních promotérů. Hlavně pro méně známé soubory je to tak skvělá šance se zviditelnit a zajistit si budoucnost.

„Hlavně pro mezinárodní soubory je opravdu důležité, že tady můžou vystoupit před novináři z celého světa a před zástupci umělecké branže. Fringe je skutečně významný umělecký trh,“ říká Mailandová.

„Spolupracujeme se zhruba tisícovkou ředitelů festivalů, programových šéfů nebo vyhledavačů talentů, kteří hledají představení, která by mohli ukázat na své domovské scéně. Pro jiné účastníky je přidanou hodnotou, že si tady můžou v klidu sednout a debatovat o své práci, o nových trendech, že se můžou setkávat s dalšími umělci."

Zvláštností srpna v Edinburghu je termínová kolize ne dvou, ale hned několika různých festivalů. Hlavně Fringe a Mezinárodní edinburghský festival si tak říkajíc „lezou do zelí." Kath Mainlandová se ale dušuje, že vztahy mezi přehlídkami jsou výborné.

„Ta intenzita různých prožitků je mimořádná a návštěvníky si podmaní. I pro novináře je tahle koncentrace akcí něco unikátního, co jinde není k vidění," uvádí Kath Mainlandová, která oceňuje podporu ze strany města i dalších institucí a sponzorů.

Ti všichni vědí, že Fringe je velkým tahákem, kde se snoubí kvantita i kvalita, což do skotské metropole spolehlivě přiláká desítky tisíc lidí.

Jiří Hošek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme