Slávistická legenda se stane divadelním hrdinou. D21 uvede inscenaci Knoflíček

Pražské divadlo D21 oslovil osud bývalého slávistického fotbalisty a československého reprezentanta Iva Knoflíčka. Divákům tak dnes poprvé představí inscenaci Knoflíček. Herci budou vyprávět příběh kluka z vesnice, který se dostal až za železnou oponu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Knoflíček | Foto: Jan Kaliba

Soubor pražského divadla D21 chce v inscenaci Knoflíček obsáhnout životní lidský příběh, který přesahuje hranice fotbalu.

Autor hry a zároveň režisér Jiří Ondra se rozhodl zachytit vzestup Iva Knoflíčka z domovských Šardic až do pražské Slavie a dál do československé fotbalové reprezentace.

Herci nebudou vyprávět skutečná životopisná fakta fotbalisty, ale prostřednictvím jeho zážitků poukážou na absurditu některých situací, ve kterých se člověk může během svého života ocitnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slávistická fotbalová legenda se stane divadelním hrdinou. D21 představí inscenaci Knoflíček. Natáčela Veronika Štefanová

„Příběh probíhá jako vzpomínky Iva Knoflíčka. Vrací se do minulosti a na jevišti se tak odehrávají jeho vzpomínky,“ vysvětluje Ondra, který inscenaci popisuje jako tragikomickou fotbalovou baladu v dresech a krojích.

Hra podle Ondry vznikala opačným způsobem, než většinou hry vznikají.

„Začali jsme zkoušet a první týden to probíhalo v takových improvizacích na dané téma. Samozřejmě známe některé jeho příhody v Československu a v emigraci. Po týdnu zkoušení jsem doma tu hru napsal,“ upřesňuje Ondra.

Inscenaci pražského divadla D21 doprovází cimbálová muzika. Na strunný hudební nástroj se za necelý rok naučila hrát Kristýna Podzimková, která na jevišti představuje jednu z osudových žen fotbalového útočníka. Druhou si zahrála Stela Chmelová.

V hlavní roli Iva Knoflíčka se pak představí Michal Dudek. Role trenérů Máčaly a Harašty si zahraje Jiří Panzner. Skutečný Ivo Knoflíček se v představení také objeví, ale pooze na filmovém plátně.

Anna Kottová, Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme