Slovácká Jízda králů se probojovala na seznam UNESCO

Výbor UNESCO dnes zapsal lidový zvyk Slovácka - Jízdu králů - na seznam nehmotného kulturního dědictví. Každý rok kromě Hluku a Kunovic je možné vidět pestré a krásně vyšívané kroje a opentlené koně koncem května i ve Vlčnově.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jízda králů - letošní král Roman Hruboš

Jízda králů - letošní král Roman Hruboš | Foto: David Vlk

„Čekám na své přátele, kteří přijdou sem na radnici, abychom si dali pohárek vína nebo štamprličku slivovice,“ říká starosta Vlčnova Jan Pijáček, který už dlouho osobně usiloval o zápis dávného rituálu, jak bude oslavovat vítězství v nelehkém boji.

Dodává, že hromadné oslavy v obci v plánu nejsou, budou mít spíše individuální charakter.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Vlčnova, který se dlouhodobě zasazoval o zapsání Jízdy králů na seznam UNESCO, byl hostem dopoledního Radiožurnálu

Jan Pijáček říká, že úsilí o zápis na seznam nehmotného kulturního dědictví trvalo asi 5 let, z čehož čtyři roky znamenaly intenzivní práci na dokumentaci. Největší podíl práce má Ústav lidové kultury ve Strážnici, který nominační dokumenty zpracovával a spolu s ministerstvem kultury pak podal žádost, jež byla mezi šesti nominacemi, které dalo UNESCO za vzor správně provedené žádosti.

„My budeme muset dodržovat ten rituál tak, jak je, protože on byl tak zaznamenaný a je v té archaické podobě, takže na něm se určitě nic měnit nebude,“ vysvětluje Jan Pijáček, jaké důsledky pro rituál z jeho zápisu vyplývají.

Zápis na seznam UNESCO neznamená žádnou finanční pomoc, vše je na nehmotné rovině. Přínos pro rituál je podle Jana Pijáčka především v závazku udržet ho pro příští generace v nezměněné podobě. O zachování rituálu se musí nyní pod mezinárodním dohledem postarat všechny čtyři obce.

Jízda králů | Foto: František Synek

„Trochu se nám klepou kolena samozřejmě, když se podíváme do budoucnosti, ale vím, že všechny zastupitelstva těchto obcí schválila, že budou podporovat tento fenomén. Tak je to vlastně fenomén i těch zastupitelstev a tím pádem i dalších generací, které přijdou po nás,“ přijímá tíhu odpovědnosti Jan Pijáček.

Jméno krále pro rok 2012 vyhlásí ve Vlčnově koncem ledna na tradičním krojovém plesu.
Jízda králů má původ už v pohanské době a známá je hlavně díky bohatým, krásným krojům. Jedná se o jediný rituál v České republice, který má iniciační charakter: z mladíků se při něm stávají muži.

Na Slovácku se Jízda králů odehrává na čtyřech místech: ve Vlčnově, Hluku, Kunovicích a Skoronicích.

ČTĚTE TAKÉ: Slovácká Jízda králů bojuje o zápis na seznam UNESCO

Na seznamu nemateriálního kulturního dědictví jsou zapsány už tři české památky. Mezi nimi jsou improvizovaný mužský tanec, takzvaný Slovácký verbuňk, i vesnické masopustní obchůzky a s nimi spojené masky na Hlinecku. Vloni k nim přibylo ještě sokolnictví.

O zápis usilovalo celkem 80 uchazečů. Do užšího výběru se jich dostalo 17. Mezi nimi bylo kromě slovácké Jízdy králů také čínské stínové divadlo, tradiční japonský obřad spojený s pěstováním rýže nebo portugalský hudební styl FADO.

Mezi uchazeči rozhodoval mezivládní výbor UNESCO od 22. listopadu. Výsledky dnes oznámilo české ministerstvo kultury.

Jana Zemanová, Jiří Chum, Jana Gulda, Marína Dvořáková, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme