Soubory Národního divadla budou kvůli odvolání Černého možná stávkovat

Nálada v pražském Národním divadle je po odvolání ředitele Ondřeje Černého stále vyhrocenější. Šéfové uměleckých souborů se dopoledne setkali s pověřeným ředitelem Martinem Sankotem. Po skončení schůzky připustili i vyhlášení stávkové pohotovosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo a Nová scéna | Foto: Filip Jandourek

Šéf baletu Petr Zuska spolu se svými kolegy odcházel ze schůzky rozladěný.

Pověřený ředitel a bývalý ekonomický náměstek ministryně kultury Sankot jim podle něj neodpověděl na základní otázku, kvůli jakým vážným důvodům ministryně kultury za TOP 09 Alena Hanáková v pátek Ondřeje Černého odvolala.

Zuska Radiožurnálu řekl, že může dojít i k vyhlášení stávkové pohotovosti. „Schůzka nás vůbec neuklidnila. Myslím si, že situace je teď taková, že se může měnit ne ze dne na den, ale z hodiny na hodinu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace z dění kolem odvolání ředitele Národního divadla přinesla v Dopoledním Radiožurnálu Michaela Vetešková

„Samozřejmě pokud se Ondřejovi Černému prokáže několik zásadních chyb, jak říká pan náměstek Sankot, tak je situace trošku jiná. Osobně si myslím, že k žádným zásadním chybám nedošlo, vykonstruovanost celé věci vyjde najevo a pak začne asi velký cirkus,“ prohlásil.

„Tady jde o absolutně zásadní věci. V tuto chvíli nám jde o to, aby se zachoval hrací plán, abychom hráli představení, abychom nijak neochudili diváky,“ dodal Zuska.

Ministerstvo kultury se k situaci zatím nechce vyjadřovat, na zítřek svolalo tiskovou konferenci. O celou věc se už začal zajímat premiér Petr Nečas. Uvažuje o setkání s vedením Národního divadla.

Během víkendu vedení Národního divadla sepsalo petici, ve které požaduje odvolání ministryně kultury Hanákové, která řízením divadla pověřila svého někdejšího ekonomického náměstka Martina Sankota.

Odvolaný ředitel Národního divadla Ondřej Černý | Foto: ČTK

Na stranu Národního divadla se v otevřeném dopise ministryni Hanákové postavil děkan Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze Jan Hančil. Vyjádřil v něm znepokojení a žádá o vysvětlení jejího kroku.

Spekuluje se, že za odvoláním Černého stojí dlouhodobé spory se Sankotem o dalším směřování Národního divadla.

Michaela Vetešková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme