Soubory ND zřejmě čeká osamostatnění, změna prý ale přichází pozdě

Soubory Národního divadla se možná úplně osamostatní. Naznačují to zatím poslední jednání expertů, kteří řeší problémy ve Zlaté kapličce. Krize vyvrcholila odvoláním ředitele Ondřeje Černého. Před několika dny navíc činohra oznámila, že musí zrušit některé plánované premiéry, protože na ně nemá peníze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo v Praze

Národní divadlo v Praze | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

V nejistotě žije Národní divadlo už od začátku sezony. A pociťuje to i David Radok, hostující režisér, který pracoval na mnoha slavných scénách.

„Národní divadlo nemůže žít v nejistotě. To může možná nějaká skupina šesti herců, kteří můžou změnit místo nebo se nějakým způsobem omezit,“ upozorňuje.

Podle šéfa činohry Michala Dočekala přichází ministerstvo kultury s nápadem na změnu poměrně pozdě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změny fungování Národního divadla se zajímala Michaela Vetešková

„Protože tady už pracuji a zažívám to dost dlouho, tak já i všichni moji kolegové můžeme, myslím, říci, že podepíšeme, že změna je nezbytná, a že když přijde, tak přijde pozdě, protože to mělo nastat už daleko dříve. Tady přežíváme v reliktu minulé doby,“ vysvětluje.

Vypjatou situaci by měly zklidnit chystané změny. Podle expertního týmu ministerstva kultury by jednotlivé divadelní soubory mohly být samostatné a divadlo by fungovalo jako holdingová společnost, což je sdružení společností, z nichž jedna řídí ostatní.

„Mělo by to vést k větší nebo úplné finanční autonomii jednotlivých souborů. Druhá věc je, že komplex Národního divadla nejsou jenom soubory, tady je v současné době pět scén a množství budov, a to je další otázka, kdo by to spravoval, protože to nemůžou spravovat jednotlivé soubory,“ zdůrazňuje Dočekal.

Šéf činohry, který není členem expertního týmu, dodává, že by se takto měla změnit struktura všech divadel dotovaná ze státního rozpočtu, protože forma příspěvkových organizací v dnešních ekonomických i společenských podmínkách nefunguje.

Michaela Vetešková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme