Současné umění představí festival 4+4 dny v pohybu

Mezinárodní taneční a divadelní soubory, výstava i pouliční interaktivní hry – směsici současného umění nabízí festival 4+4 dny v pohybu, jehož 6. ročník dnes začíná v Praze. Tradiční místa konání jako jsou Divadlo Archa, divadlo Alfred ve dvoře, MeetFactory nebo Studio Alta letos doplní například budova ÚLUV na Národní třídě a vršovický stadion Bohemians 1905.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava současného umění  na téma Štěstí

Výstava současného umění na téma Štěstí | Zdroj: ČTK

Přehlídku dnes večer zahájí v Arše mezinárodní skupina umělců zvaná Gob Squad & Campo. Celosvětově úspěšný projekt se tentokrát zaměřil na děti od 8 do 14 let.

„Předtočil rozhovory s dětmi a po dvou letech se k těm dětem vrátil. Oni si odpovídají na vize do budoucna a sami jsou překvapeni, co si před dvěma lety přáli a jak se jejich svět proměnil,“ vysvětluje ředitel festivalu Pavel Štorek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Zuzana Filípková přibližuje festival současného umění 4+4 dny v pohybu

Ze zahraničních interpretů stojí za zmínku také vtipný severský soubor Jo Strømgren Kompani. Ten uvede inscenaci o společnosti milovníků kávy, kterým naruší pohodu objevený použitý pytlík od čaje.

Své místo v rámci přehlídky dostal také umělec z Brazílie Joelson Gusson.


„Je experimentální režisér a zároveň operní zpěvák. Věnuje se s nadsázkou plastickým operacím a proměnám těla,“ přibližuje Štorek.

Budova bývalého Ústředí lidové umělecké výroby na Národní třídě hostí výstavu současného umění Místa činu. Objekt z roku 1936 od funkcionalisty architekta Oldřicha Nového byl původně koncipován jako galerijní a reprezentační prostor.

Tematická výstava i divadelní premiéry

„Výstava je to tematická. Oslovili jsme 23 kurátorů, aby nám připravili své koncepty štěstí. Zhruba tady bude představeno asi 60 umělců,“ říká Denisa Václavová z organizačního týmu festivalu.

4+4 dny v pohybu uvedou také nové české projekty. Jedním z nich je i inscenace Pérák – Na jméně nezáleží známého divadla VOSTO5.

„Je to pokus dostat na jeviště fenomén Péráka, legendárního protektorátního hrdinu – vlastně jediného českého superhrdinu, jehož dovedností bylo skákání. Přeskakoval vlaky a posléze i baráky a nakonec i Vltavu,“ vysvětluje režisér představení Jiří Havelka.

Jednou z českých premiér je i představení Mraky choreografky a tanečnice Veroniky Švábové, která ukazuje příběh 20. století na své vlastní rodině:

„Zatímco jedna větev rodiny byla z ‚buržoazního‘ prostředí, druhá větev byla komunisticky založená. Rodinným příslušníkům se pak podařilo být po válce i ve vládních kruzích a ošklivě je to pak v 50. letech semlelo. Takže všechny tyto zvraty a všelijaké paradoxy dějin 20. století se dají ukázat i na příběhu jedné rodiny.“

Festival v Praze potrvá až do 22. října. Zakončí ho sportovně-umělecký večer zvaný Bohémové na Bohemce. Ten se odehraje na vršovickém fotbalovém stadionu Bohemians.

Zuzana Filípková, Kristina Winklerová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme