Soutěž na podobu otáčivého hlediště v Českém Krumlově bude nejdřív příští rok

Architektonická soutěž na novou podobu otáčivého hlediště v zahradě českokrumlovského zámku bude vypsaná zřejmě nejdříve na začátku příštího roku. Přípravy na soutěž komplikuje skutečnost, že zatím není úplná komise, která bude návrhy hodnotit. Své zástupce do ní zatím ještě nevyslalo UNESCO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Točna před letohrádkem Bellarie | Foto: Jan Rosenauer

„Doufám, že do začátku roku dostaneme nominaci jednotlivých konkrétních zástupců ze strany UNESCO a budeme moci v prvním čtvrtletí tu soutěž vyhlásit,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora pro kulturu Jaromír Talíř (KDU-ČSL).

Točna je v zahradě od 50. let. Podoba hlediště, které vlastní České Budějovice, však vadí památkářům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti otáčivého hlediště u zámku v Českém Krumlově mluvil ministr kultury Daniel Herman

„Probíhá zde jistý dialog mezi úhlem pohledu památkové péče a úhlem pohledu podpory živého umění, tedy konkrétně toho otáčivého hlediště. A je samozřejmě třeba najít nějaké stanovisko, které bude odpovídat oběma těmto úhlům pohledu,“ poznamenal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

UNESCO letos doporučilo, aby se pro hlediště hledalo i jiné místo mimo areál barokní zahrady, Herman však věří, že tam „otáčko“ být může. Prý mu to při setkáních naznačují i zástupci UNESCA.

„Jde o to, že hledáme optimální design a technologie, aby to zkrátka bylo kompatibilní s tím barokním exteriérem zahrady, v které otáčko je,“ řekl Herman.

Ze soutěže by měl vzejít návrh, který bude ke svému okolí citlivější – svým vzhledem a možná i umístěním. Podle Hermana zatím není jisté, jestli bude nová točna demontovatelná, jestli bude zajíždět do podzemí, nebo jestli bude posunutá stranou.

Poslední zmiňovaný termín, do kdy by mělo stávající hlediště v zahradě být, byl rok 2017. Památkáři však avizovali, že by mohli datum případně i oddálit.

Jisté je, že nová podoba otáčivého hlediště musí korespondovat s obnovou areálu barokních zahrad, kterou památkáři plánují. Na návrzích by tak měli spolupracovat i památkáři a zahradní architekti.

Od podoby se pak budou odvíjet i náklady, na jejichž úhradě by se podle ministra měly kromě státu podílet i České Budějovice, Český Krumlov a Jihočeský kraj. A přispět by podle něj mohli i sponzoři z okolí – z jižních Čech či z Rakouska.

ČRo, Romana Lehmannová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme