Státní opera se začne propojovat s Národním divadlem

Státní opera Praha v současné podobě končí. Od začátku příštího roku se začne propojovat s Národním divadlem. Ministr kultury Jiří Besser tvrdí, že nejde o slučování, ale o transformaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní opera Praha

Státní opera Praha | Foto: Tomáš Adamec

„Dojde k majetkovému propojení pod IČem Národního divadla. Obě instituce budou tvořit samostatné účetní jednotky. Dojde ke spojení baletních souborů, vznikne Národní balet, jako první baletní těleso v zemi. Značka Státní opera Praha zůstane zachována,“ oznámil Jiří Besser.

Přehrát

00:00 / 00:00

O transformaci Státní opery a Národního divadla mluvili v poledních Ozvěnách dne ministr kultury Jiří Besser a předseda Unie orchestrálních hudebníků ve Státní opeře Petr Pergel

Sloučí se také sólisté oper, orchestry ale budou pracovat samostatně. Změny se netýkají činohry Národního divadla. Ve druhé fázi přeměny dojde k revizi pracovních procesů a zázemí divadelníků. Podle ministra Bessera by se měly zlepšit platové podmínky zaměstnanců.

„Projekt transformace dlouhodobě zajistí další rozvoj opery i činohry. Je to ambiciózní plám, který zachová uměleckou samostatnost obou těles. Inspiruje se zkušenostmi z transformace ve Vídni a Paříži. Základním cílem je zlepšení podmínek pro práci umělců a přitom zvýšení efektivity hospodaření,“ řekl Besser. V uměleckých složkách se podle něj propouštět nebude.

„Cílem transformace není ušetřit peníze, naopak cílem je vlastně posílit mzdové prostředky, které budou putovat do uměleckých složek. Celý ten proces ale skutečně přinese větší efektivitu v oblasti administrativní, ekonomické, marketingové – a tam bychom měli ušetřit v řádech milionů,“ řekl zas Radiožurnálu řekl ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

Ministr kultury Jiří Besser a ředitel Národního divadla Ondřej Černý | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Protesty budou pokračovat

Proti sloučení protestovala Česká hudební rada i zástupci sólistů a orchestru Národního divadla i Státní opery. Podle předsedy Unie orchestrálních hudebníků ve státní opeře Petra Pergela nejsou ministrovy teze podložené čísly.

„Pokud dojde k nějakému zefektivnění, tak možná v Národním divadle, které bylo 2 roky ve velké ztrátě. U nás ale není potřeba nic zefektivňovat, u nás byl provoz v pořádku,“ tvrdí Pergel.

Transformace podle něj připomíná fúzi Zdeňka Nejedlého. „Jakmile budou dva orchestry a dva sbory pod jedním vedením, tak se neubráníme tomu, aby se přelévaly deficity do efektivnějšího provozu.“

Dnes večer se ve Státní opeře uskuteční galakoncert na podporu zachování dvou samostatných souborů. Pergel potvrdil, že se plánují i další akce, podrobnosti ale neuvedl.

Milan Kopp, Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme