Stavovské divadlo se naposledy rozloučí s režisérem Rajmontem

Ivan Rajmont za svůj život zrežíroval desítky inscenací a stal se prvním porevolučním uměleckým šéfem Činohry Národního divadla v Praze. Jeho Sluha dvou pánů se tam navíc hraje už přes dvacet let. Dnes se s významným režisérem naposledy rozloučí příbuzní a známí ve Stavovském divadle v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Rajmont | Foto: Radio Wave

Legendární inscenace Sluha dvou pánů se v Národním divadle začala hrát už v roce 1994. Záhy se stala divácky nejúspěšnější inscenací historie. Dočkala se více než 500 repríz a hraje se dodnes.

Hlavní roli v ní režisér svěřil Miroslavu Donutilovi, pro kterého byl Rajmont hlavně blízký přítel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příbuzní a známí se naposledy rozloučí s Ivanem Rajmontem. Vzpomínky jeho kolegů natočila Klára Fleyberková

„Odešel můj kamarád a odešel jeden z nejdůležitějších lidí mého života. Díky tomu, že mě i Ivan angažoval do Národního divadla, tak rozhodl o tom všem, co mám dneska za sebou. A ta inscenace Sluha dvou pánů do toho nepochybně patří,“ řekl Donutil.

Ivan Rajmont se ale do dějin českého divadla zapsal řadou dalších inscenací. „To, co za Ivanem zůstalo, to je dlouhá šňůra krásné práce. Mnoho herců bude vzpomínat na Ivana s úctou,“ dodává Miroslav Donutil.

Výraznou éru zažil Ivan Rajmont v sedmdesátých a osmdesátých letech v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Právě tam taky režíroval hry Karla Steigerwalda, který na toto období dodnes vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Rajmont se několikrát režijně chopil her Karla Steigerwalda. Klára Fleyberková se ho na úvod rozhovoru zeptala, jak moc Rajmonta formovaly jeho začátky v Karlovarském divadle

„Vděčím mu nejméně za polovinu svého života. Já jsem vystudoval FAMU, až mě Ivan Rajmont začal přemlouvat, abych napsal divadelní hru, protože on se stal šéfem takového maličkého, poměrně neznámého divadélka v Ústí, a jeho argument byl – tam budeš mít víc svobody, tam bude to divadlo dobré. A tak jsem po určitém váhání a nejistotě napsal divadelní hru,“ vzpomíná.

Podle Steigerwalda byl Ivan Rajmont výjimečný hlavně svou energií. „Jeho divadelní inscenace byly naplněné energií, která vybuchovala, která se srážela, která vzrušovala publikum i herce,“ dodává.

Ivan Rajmont zemřel 7. prosince ve věku sedmdesáti let.

Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme