Studie má posoudit, kdo bude spravovat Státní operu

Uživí se v Praze dva operní domy, které z jedné kasy podporuje ministerstvo kultury? Na tuto otázku by měl ministr kultury Jiří Besser dostat odpověď do 30. září a po komunálních volbách rozhodnout, co bude dál se Státní operou. Už několik měsíců se spekuluje o tom, že by ji mělo spravovat Hlavní město a nebo by měla přejít pod správu Národního divadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní opera Praha | Foto: Tomáš Adamec

Podle ředitele Státní opery Olivera Dohnányiho by mohla vzniknout organizace, která by řídila jak Státní operu, tak Národní divadlo. „Takhle to funguje ve Vídni, funguje to takhle v Drážďanech, v Berlíně. Proč by to takto nemohlo fungovat u nás,“ ptá se Dohnányi.

Pokud by se ale ukázalo, že stát uživí pouze jednu operu v hlavním městě Česka, tak za jediné divadlo schopné hrát velké baletní a operní kusy považuje Dohnányi Státní operu Praha. „Není to jenom záležitost plochy scény. Je to také záležitost viditelnosti. Tady je z každého místa výborně vidět i slyšet,“ podotýká

Na tom, že by Praha mohla Státní operu od státu převzít, se dohodli loni v létě někdejší ministr kultury Václav Riedlbauch s pražským primátorem Pavlem Bémem. K podpisu memoranda o předání se ale nedostali. V Praze nebyla pro převzetí opery dostatečná podpora, výbor zastupitelstva pro kulturu chtěl, aby celou věc projednali odborníci.

Michaela Vetešková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme