Studie má posoudit, kdo bude spravovat Státní operu

Uživí se v Praze dva operní domy, které z jedné kasy podporuje ministerstvo kultury? Na tuto otázku by měl ministr kultury Jiří Besser dostat odpověď do 30. září a po komunálních volbách rozhodnout, co bude dál se Státní operou. Už několik měsíců se spekuluje o tom, že by ji mělo spravovat Hlavní město a nebo by měla přejít pod správu Národního divadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní opera Praha | Foto: Tomáš Adamec

Podle ředitele Státní opery Olivera Dohnányiho by mohla vzniknout organizace, která by řídila jak Státní operu, tak Národní divadlo. „Takhle to funguje ve Vídni, funguje to takhle v Drážďanech, v Berlíně. Proč by to takto nemohlo fungovat u nás,“ ptá se Dohnányi.

Pokud by se ale ukázalo, že stát uživí pouze jednu operu v hlavním městě Česka, tak za jediné divadlo schopné hrát velké baletní a operní kusy považuje Dohnányi Státní operu Praha. „Není to jenom záležitost plochy scény. Je to také záležitost viditelnosti. Tady je z každého místa výborně vidět i slyšet,“ podotýká

Na tom, že by Praha mohla Státní operu od státu převzít, se dohodli loni v létě někdejší ministr kultury Václav Riedlbauch s pražským primátorem Pavlem Bémem. K podpisu memoranda o předání se ale nedostali. V Praze nebyla pro převzetí opery dostatečná podpora, výbor zastupitelstva pro kulturu chtěl, aby celou věc projednali odborníci.

Michaela Vetešková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme