Studio Hrdinů uvádí O slavnosti a hostech. Režisérka provede diváky Veletržním palácem

Slavný film z šedesátých let O slavnosti a hostech se dostává na divadelní prkna. V pražském Studiu Hrdinů ho zrežírovala Katharina Schmitt. Za námět si ale nevybrala až snímek Jana Němce, ale spíše scénář, ze kterého vycházel. Příběh pěti hostů pojala jako putování Veletržním palácem, kde Studio Hrdinů sídlí. Během představení tak diváky zavede do tří jeho zákoutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Němec, Ester Krumbachová, O slavnosti a hostech (režie Katharina Schmitt) | Foto: Peter Fabo

Tři muži a dvě ženy se společně vydali na slavnost. Už cestou se dobře bavili, jedli, pili, hráli na kytaru a zpívali. Když je ale přepadne podivné komando vedené tak trochu šíleným šéfem, věci se začínají stáčet jiným směrem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Inscenaci O slavnosti a hostech připravilo Studio Hrdinů. Režíruje Katharina Schmitt. Podrobnosti zjišťovala Kláry Fleyberková

Film O slavnosti a hostech zaujal režisérku Katharinu Schmitt už v době jejích studií na pražské DAMU.

Scénář Jana Němce a Ester Krumbachové se literárními kvalitami dá srovnat s hrami Samuela Becketta, říká Schmitt.

„Kvalita textu tkví v tom, jak zobrazuje mocenské vztahy a mechanismy, které jsou nadčasové a které se neustále vrací. V procesu zkoušení jsme se snažili vycházet z vlastních zkušeností a hodně jsme mluvili o našich osobních asociacích,“ popisuje Schmitt.

Téma je stále aktuální

Snímek Jana Němce vznikl v roce 1966 a symbolicky kritizoval tehdejší dobu. Podle jednoho z herců Jiřího Štrébla má ale sílu i dnes.

„Mám dojem, že i v našem kapitalismu můžou různé vztahy pracovníků a jejich šéfů fungovat v tomhle smyslu. Lidé se bojí cokoliv říct, aby nepřišli o místo,“ podotýká herec.

Štrébl v inscenaci hraje jednoho z hlavních hostů. Spolu s Ivanou Uhlířovou, Petrem Vaňkem, Martou Vítů a Pasim Mekelem.

Jan Němec, Ester Krumbachová, O slavnosti a hostech (režie Katharina Schmitt) | Foto: Studio Hrdinů

V lese je cestou na slavnost přepadne podivná skupina v čele se zákeřným Rudolfem. Toho ve Studiu Hrdinů hraje Michal Kern.

„Pro mě je to služebník mocného pána. Člověk, který si libuje v tom, že mu někdo něco diktuje. Takových lidí je spousta,“ přibližuje Kern.

Důležitá je cesta, říká režisérka

Jeho postava se na scéně objevuje až později. Katharina Schmitt totiž příběh rozdělila do tří částí a každá z nich se odehrává na jiném místě Veletržního paláce.

„Pro mě je tematicky důležitá ta cesta. Přišlo mi těžké vyprávět všechny kroky této cesty centrální perspektivou. V tomto divadle stejně nemáme klasický divadelní prostor a vždycky jde o to, jak vyprávět ty látky jinak,“ dodává Katharina Schmitt.

Její inscenace O slavnosti a hostech má ve Studiu Hrdinů v Praze premiéru dnes večer.

Klára Fleyberková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme