Ta Fantastika končí s muzikály, podle Kratochvíla kvůli dotacím

Na muzikál do pražského divadla Ta Fantastika už diváci nezajdou. Domovská scéna Lucie Bílé kvůli nedostatku peněz bude uvádět už jen projekty černého divadla hlavně pro turisty. Fanouškům i divadelníkům proto rozprodává kostýmy a rekvizity z oblíbených muzikálů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucie Bílá | Foto: Josef Šmejkal

„Mohli bychom muzikál a činohry Ta Fantastiky financovat, peníze na to máme, ale jde nám o princip. Rozhodli jsme se s uváděním muzikálů a činoher skončit, protože některé soukromé subjekty finanční příspěvek dostávají a jiné ne. Připadal bych si jako hlupák, když některé soukromé divadlo dostane deset milionů ročně a naše nedostane žádné peníze,“ řekl Kratochvíl.

Do té doby než se vyřeší soudní spory a nenarovnají se podmínky, nebude podle něj divadlo muzikály a činohry uvádět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rrž Ta Fantastika.mp3

„Jde o vyloženou diskriminaci. Chci ale zdůraznit, že nám nevadí, že příspěvkové organizace dotace dostávají, ale soukromé subjekty nesmějí dostávat dotace. Je to překročení evropského práva a nedává to žádný smysl. A takových soukromých subjektů je v jenom v Praze asi deset,“ dodal Kratochvíl.

Muzikál Johanka z Arku, Krysař a dalších deset titulů během sedmnáctileté existence Ta Fantastiky navštívilo milion diváků. Je smutné, že se média začala o divadlo zajímat až při výprodeji kostýmů z těchto celkem tří tisíc představení. Zareagoval spoluvlastník divadla Julius Hirsch.

Divadlo začalo mít problémy s financováním muzikálů a činoher už před třemi lety, kdy pražský magistrát sváděl s divadelníky boj o podobu grantového systému.

Hlavní město Praha dalo dotace na provoz a inscenace jen některým divadlům, především svým příspěvkovým organizacím, také vybraným soukromým scénám, konkrétně Ta Fantastice ale ne.

Petr Kratochvíl v létě roku 2008 podal žalobu na pražský magistrát. Jako důvod tehdy uvedl, že radní po veřejné kritice a manifestacích zrušili dotaci na prodanou vstupenku, díky které si na své přišla i Ta Fantastika.

Jestli muzikály v Ta Fantastice obnoví, se majitelé divadla rozhodnou až do čtyř měsíců, kdy by se měli dozvědět, jak na jejich stížnost zareaguje komise Evropské unie ohledně dotací soukromým subjektům a s ním spojeného výsledku soudní pře s pražským magistrátem.

Producent Petr Kratochvíl uváděl černé divadlo už v roce 1981 v New Yorku. Po roce 1989 ho přenesl do pražské Ta fantastiky, ve které začal hrát také muzikálová a činoherní představení. Z nich si příznivci divadla mohou do vyprodání zásob odnést například meč z muzikálu Excalibur a nebo blůzku z muzikálu Láska je láska.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme