Tajemná historka z natáčení: kterak zločinec Havel zničil Svobodovu scénu

Václav Havel strávil skoro pět let v komunistických vězeních, nechybělo ale mnoho a mohl mít opletačky s policií ještě dřív než v době normalizace a vůbec ne z politických důvodů. To, co provedl, zůstalo utajeno skoro 50 let. Teprve před nedávnem to odhalil Jakub Hejna a vtělil to do svého filmu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel, dramatik a bývalý prezident

Václav Havel, dramatik a bývalý prezident | Foto: Filip Jandourek

Film se jmenuje Divadlo Svoboda a Jakub v něm pátrá po svém dědečkovi, scénografovi Josefu Svobodovi. Ten byl jedním z nejvýznamnějších scénických architektů 20. století, stavěl dekorace snad na všech významných světových scénách.

Jakub si ho ale už moc nepamatuje, a tak se chtěl něco dozvědět a natočit o tom film. Při svých hovorech s teatroložkou Helenou Albertovou narazil na tajemnou historku z Divadla Na zábradlí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starý hřích Václava Havla odtajněný v dokumentu Divadlo svoboda připomíná Lucie Weissová

„S Helenou jsme si povídali během natáčení a zmínila se o této pro mě neznámé historce, že byly jakési komplikace s inscenací Zahradní slavnost v roce 1963,“ říká Jakub Hejna.

Jal se proto pátrat, kdo by mu řekl víc. Zatím věděl jen to, že z jakýchsi nejasných důvodů se na poslední chvíli měnila scéna Zahradní slavnosti, kterou vytvořil jeho dědeček. Zjistil, že přímými účastníky záhadné události byli už nežijící šéf činohry Divadla na Zábradlí Jan Grossman, režisér hry Otomar Krejča a její autor Václav Havel.

Otomara Krejču zastihl krátce před jeho smrtí, ale nedozvěděl se nic, a tak se Jakub Hejna vydal za tím posledním, kdo mu mohl vysvětlit, co se tenkrát stalo, tedy za Václavem Havlem. Prezident váhal jen chvíli a pak začal vyprávět.

Josef Svoboda vymyslel pro jeho představení krásnou scénu plnou skel, která se při určitém osvětlení chovala jako zrcadla. S podobnými instalacemi slavil úspěchy na velkých scénách, ale do malého dovadla se nehodily a vlastně se mezi nimi ani nedalo hrát.

„Vznikl problém, jak se toho zbavit. My jsme nemohli řediteli divadla říct, že to, co jsme si za 25 tisíc koupili, se nám přestalo líbit, a tak jediné, co nás napadlo, bylo rozbít to. Krejča, Grossman a já jsme měli alibi, seděli jsme v jakési hospodě, odcházeli jsme jakoby na záchod a Krejčovým autem jsme odjeli do zkušebny. Já jsem hlídal, oni to kladivem rozmlátili a vrátili jsme se do hospody, druhý den začalo samozřejmě policejní vyšetřování. Grossman s Krejčou, režisér a šéf činohry, ti byli mimo podezření. Pak dělal Svoboda výpravu, ale jinou, a pravděpodobně si myslel až do konce svých dní, že to rozbili nějací zločinci,“ svěřil se ve filmu Václav Havel.

‘Zločinec‘ Havel měl nakonec se svou Zahradní slavností velký úspěch. A nejen kvůli tomuto jeho přiznání je úspěšný i film Divadlo Svoboda Jakuba Hejny. Dočkal se nominace na cenu kritiků a v únoru má premiéru ve Spojených státech.

Lucie Weissová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme