The Tap Tap uvedou v ND hru, která unikátním způsobem zapojí vozíčkáře

Hudební skupina studentů a absolventů pražského Jedličkova ústavu The Tap Tap se snaží posouvat hranice možného a inspirovat nejen hendikepované. Na Nové scéně pražského Národního divadla teď připravují hru Nefňuka s poselstvím, že nic se nemá vzdávat předem. Premiéra unikátního představení se uskuteční 24. dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Živá vystoupení kapely The Tap Tap jsou nabita nevšední energií | Foto: archív The Tap Tap

Nápad na nastudování hry se zpěvy vznikl před pěti lety. Předlohou byla kniha Jesus Betz od francouzských autorů Freda Bernarda a Françoise Roca.

„Je to vlastně o klukovi, který se narodí bez rukou a bez nohou. To nejdůležitější, co ví a co mu pomůže prožít veliké dobrodružství a dosáhnout i úspěchu, stát se ředitelem vlastního cirkusu a najít si lásku, je to, že opravdu prohrává jenom ten, kdo všechno vzdává předem,“ přibližuje kapelník skupiny Šimon Ornest.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném představení Nefňuka, v němž vystoupí členové skupiny The Tap Tap, mluvil kapelník Šimon Ornest

Scénář napsal Jiří Ornest, který spolu s Jakubem Macečkem hru také režíruje. Hudební složku si vzal na starosti Jaroslav Svoboda z kapely Traband a o podobu scény a loutek se postaral scénograf Petr Matásek.

„Budeme využívat čtyři elektrické vozíky našich členů jako silné stroje pro rozhýbání velikých loutek a scény. Další zajímavosti jsou, kromě toho, že hlavní hrdina má od narození velký hendikep, že živou muziku a drobnější i větší role budou zajišťovat přímo na pódiu The Tap Tap,“ dodává Šimon Ornest.

Dva měsíce před premiérou podle něj skupina zjišťuje, že dělat divadlo je sice krásná, ale velmi náročná věc. Nová scéna Národního divadla navíc nebyla koncipována bezbariérově, tento problém se ale podařilo vyřešit.

„Dostaneme se na pódium takovým velkým nákladním výtahem a vznikne tam pro nás zázemí. I v hledišti je několik míst pro invalidní vozíky. Uvažujeme ještě o úpravě nebo využití dalších prostor, ale určitě to bude tak, že na představení mohou i lidé s hendikepem,“ ujišťuje Ornest.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme