Točna v Českém Krumlově zatím zůstane, potvrdil Besser

Mininistr kultury Jiří Besser dnes mimo jiné řešil v Českém Krumlově budoucnost otáčivého hlediště. Podle něj je důležité hlavně najít společnou řeč se zástupci samosprávy, kraje, památkářů i divadelní obce. Hlediště v Krumlově má zatím povolení k provozu v zámecké zahradě do roku 2015.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Besser | Foto: Marián Vojtek

„Do roku 2015 se musí nají řešení, ale ani v EU ani v UNESCO nejsou lidé, kteří vyžadují okamžité řešení a bourání. Pokud uvidí jasný plán města a státu, tak tam určitě pochopení najdeme. Nelimitoval bych to žádnými roky. Je jasné, že do roku 2015 máme svolení i od UNESCO a máme prostor k jednání, aby české strana byla jednotná. Potom můžeme uspět,“ uvedl ministr.

Zatím ale neřekl, zda točna zůstane nadále v zámecké zahradě, nebo jestli by pro ni bylo vhodnější místo jinde.

Český Krumlov zřejmě přijde o dotaci na kláštery

„Je potřeba najít takové řešení, aby obě tyto rarity, jak Belárie a zahrada, tak otáčivé hlediště v Českém Krumlově nadále zůstaly. I třeba s vyhlídkou, že to bude trvat deset či patnáct let. Hledání správného scénáře pro závěrečné řešení třeba přinese i jiný námět, než je přesunutí za jezírko,“ řekl Besser.

Český Krumlov přijde s největší pravděpodobností o dotaci 325 milionů korun na obnovu klášterů. Smlouvu o přidělení peněz na tento projekt podepsal v červnu bývalý ministr kultury Václav Riedelbauch. Podle jeho nástupce Jiřího Bessera ale Krumlov zřejmě nesplní podmínky, které ministerstvo pro první výzvu Integrovaného operačního programu vypsalo:

„Ten projekt je hodnocen jako jeden z nejhorších, který nijak nepostupuje. V prosinci letošního roku má mít stavební povolení a nevidím, že by to bylo reálné. V tu chvíli ten projekt zastavím. Problém Krumlova je nejednotnost názorů. Podporujte něco, kde není jednotná vůle zastupitelstva.“

Pavla Kuchtová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme