Tradiční český cirkus se obává zániku. Usiluje tak o status nehmotného dědictví

České cirkusy se obávají, že jejich řemeslo může do několika let zaniknout. Ředitelé několika cirkusů dnes představili petici, jejímž prostřednictvím mohou lidé vyjádřit nesouhlas se snahou zakázat chov volně žijících zvířat v cirkusech. Chtějí také zapsat tradiční český cirkus na seznam nehmotného dědictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze na Hagiboru začal festival Cirkus Cirkus. | Foto: Filip Jandourek

Podle Jiřího Výšky z České asociace cirkusů ohrožuje tradiční cirkus celoevropská tendence zakázat klasické cirkusové řemeslo, stojící na třech základních pilířích: drezúře zvířat, klaunerii a artistice.

„Pojetí nového cirkusu by znamenalo cirkus tradiční zničit,“ konstatuje rezolutně Jiří Výška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Výška z České asociace cirkusů obhajuje zachování tradičního českého cirkusu

Mnozí lidé ale považují drezúru volně žijících zvířat v cirkusech za přežitek. Tato tradice vznikla v době, kdy lidé nemohli spatřit třeba lvy nebo medvědy jinde než v cirkusu. A tato doba už je pryč.

Ochránci zvířat také opakovaně napadají cirkusy, že zvířata v jejich péči nejsou dobře zabezpečena a dochází tak údajně často k jejich týrání.

„Vezmeme-li si, že cirkus prochází každý týden veterinární kontrolou, podmínky jsou u nás zpřísněny od roku 2007 a daří se odchovy přirozenou cestou, tak nejsem přesvědčen, že by docházelo k přímému týrání zvířat,“ vyvrací toto tvrzení Jiří Výška.

Poslední 4 roky je navíc patrný trend zvyšující se návštěvnosti.

Český cirkus je písemně datován od poloviny 18. století a vychází z rodinných tradic. V podobě, v jaké byl založen, se ho mnohdy podařilo zachovat až do dnešních dní.

„Má dobrý ohlas nejen na území naší země, ale u na území Evropy co se týká právě artistických výkonů, ale i drezúry,“ dodává Jiří Výška další důvod, proč by měl být český cirkus zapsán na seznam nehmotného dědictví a proč je třeba zachovat ho v tradiční podobě.

Jan Richter, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme