Tři Pintové se vracejí ve slavnostní premiéře do Státní opery

Opera Tři Pintové patří mezi méně známá díla a příliš často se s ní v programech operních domů nesetkáte. I to byl jeden z důvodů, proč se ji rozhodla Státní opera Praha zařadit do svého programu. Tři Pinty napsal Carl Maria von Weber, operu dokončil ale Gustav Mahler. I v tom je neobvyklá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Pustina (stojící na stole) na předpremiéře opery Tři Pintové

Jakub Pustina (stojící na stole) na předpremiéře opery Tři Pintové | Foto: Jakub Pustina

Hodně lidí asi zaujme už samotný název opery - Tři Pintové. Jde o jméno hlavního hrdiny dona Pinta. Ten putuje do Madridu oženit se s dívkou, kterou mu vybral jeho otec. S takovou zápletkou by si ale autoři nevystačili, a tak děj oživí další dva falešní Pintové.

A prozradím už jen to, že jeden z nich nakonec získá ruku krásné Clarissy, kterou ztvárnila Jana Sibera.

„Vyžaduje ode mě jak spoustu lyrického zpívání, tak i koloraturní zpívání, rozsah je celkem velký. Takže po pěvecké stránce musím říct, že role je celkem náročná,“ přiznává Sibera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na setkání s Třemi Pinty ve Státní opeře zve redaktorka Eva Rajlichová


Paradoxní je, že Tři Pintové se odehrávají ve Španělsku, což se ale v opeře skoro nijak neprojevuje.

„Ta hudba je výsostně německá, a my jsme nechtěli reálie přepisovat do Německa. Ta exotičnost je tam něčím zajímavá, postavám zůstávají originální jména. A tu španělskost jsme se spíš snažili vyjádřit jakousi bizardérií nebo takovým až jako surrealismem; něco to, co známe z filmů třeba Almodóvarových nebo pozdních Bunuelových,“ vysvětluje režisér opery Jiří Nekvasil.

Nepřehlédnutelný je v roli pravého dona Pinta Zdeněk Plech. S němčinou, ve které musí zpívat, prý neměl problém.

„V italštině se určitě zpívá líp, to bezesporu, ale zase v němčině se můžete opřít o konsonanty v řeči nebo ve zpěvu. Rozhodně to není tak příjemný jazyk na zpěv jako italština, ale myslím, že nám to nedělá žádné problémy,“ říká Zdeněk Plech.

Opera měla komplikovaný osud. Carl Maria von Weber zemřel a nestihl ji dokončit. Fragment díla se pak dostal k mladému Gustavu Mahlerovi, který ji dopsal. V roce 1888 tak Tři Pintové měli premiéru.

O několik měsíců později Mahler operu osobně uvedl na scéně nového německého divadla, dnešní Státní opeře Praha . A sem se také 12. ledna Tři Pintové vrací ve slavnostní premiéře.

„To dílo samo o sobě je velmi zajímavé, je tam svižná hudba, je v ranku komických oper rané německé romantiky,“ dodává režisér.

Eva Rajlichová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme