Tyjátr - MeetFactory

Divadelní prázdniny pomalu končí a nejen pražská divadla začnou znovu otevírat své vstupní brány a lákat nerozhodné diváky na připravované premiéry a jiné dramaturgické novinky. Než vás začneme zahlcovat informacemi o nich, chtěli bychom upozornit na multikulturní prostor MeetFactory. Tam se divadlo hraje také, a to většinou velmi specifické a zvláštní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MeetFactory | Foto: Press kit

Kdo už se někdy vydal do pražského MeetFactory, zažil na vlastní kůži, jak je v Čechách někdy těžké dostat se na kvalitní kulturu. Tentokrát se však nejedná až tolik o zkrácené dotace - i když tahle otázka je samozřejmě namístě i tady - ale spíš o konkrétní fyzické překážky. Na jedné straně totiž industriální budovu lemuje železniční kolej a na straně druhé jedna z největších a nejfrekventovanějších pražských silnic. Přesto skoro pokaždé existuje hned několik důvodů, proč tyto překážky pokořit a jedinou možnou cestou, která vám zabere asi 5 minut od zastávky Lihovar, se do MeetFactory vypravit. Útočiště tady nacházejí zajímaví umělci z celého světa.

MeetFactory | Foto: Press kit

POSLECHNĚTE SI: Rozhovor s dramaturgem MeetFactory Honzou Horákem uvnitř příspěvku

Přehrát

00:00 / 00:00

Tyjátr - MeetFactory

Nejdůležitější funkcí centra pro současnou kulturu MeetFactory jsou rezidenční programy - kromě unikátních výstav, koncertů a filmových projekcí tu ale hrají i divadlo - a ne ledajaké. Honza Horák a jeho dramaturgie se snaží profilovat MeetFactory jako alternativní a hlavně režisérské divadlo založené na zahraniční spolupráci.

Koncept zahraniční spolupráce, na který se MeetFactory soustředí, by měl umožnit českému alternativnímu divadlu lepší zapojení do evropského kontextu. Umožňuje získání profesních kontaktů - což je, co si budeme povídat, dobré v každém oboru - mít povědomí o evropské umělecké scéně. Na dramaturgii se pracuje v průběhu celého roku a stále se připravují v mnoha ohledech náročnější projekty než ty předešlé. Kromě zahraničních režisérů se snaží oslovovat i tvůrce české. Industriální a hlavně skutečně multikulturní prostor není nafukovací, a když se na divadelním sále zkouší, hned vedle se třeba instaluje výstava a průběh představení ovlivňuje samozřejmě i bezprostřední okolí.

MeetFactory | Foto: Press kit

Může si člověk vychutnat divadelní představení zmixované se zvukem frekventované silnice? Věřte, nevěřte, je to možné. Programová nabídka MeetFactory je natolik bohatá, že ani mnohdy nepříjemný hluk pražské dopravy vám zážitek nezkazí. A popravdě řečeno, zas tak moc to tam slyšet není.

MeetFactory | Foto: Press kit

Takže se nenechte odradit a zajděte na kvalitní divadlo. Způsob, jak se do Meetfactory dostat a samozřejmě program, najdete na www.meetfactory.cz.

Veronika Dospělová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme