Tyjátr - Příští vlna/ Next Wave

V současnosti už tradiční umělecká platforma - festival Next Wave, který oživuje podzim metropole a který letos opět nabídl přehlídku kvalitního divadla i ostatního alternativního umění, 12. říjnem končí! Více o něm vám poví v naší pravidelné rubrice Tyjátr Veronika Dospělová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příští vlna/next wave 2009

Next Wave - další nebo příští vlna - neboli všechno nové, nezavedené, na okraji - něco, co má ambici přetvářet, inovovat. Ačkoliv se nejedná čistě o festival divadelní (součástí jsou výstavy, workshopy, hudební i literární alternativa) alternativní divadlo je jeho nejvýznamnější složkou, jak ostatně zdůrazňuje i otec zakladatel Vladimír Hulec.

POSLECHNĚTE SI: Rozhovory uvnitř příspěvku

Přehrát

00:00 / 00:00

Tyjátr - Příští vlna/ Next Wave

Jako každý rok, tak i letos dostanou prostor především projekty nové, které jsou na Next Wave většinou uvedeny v premiéře. Jedná se o práci umělců, kteří aktuálně nejvýrazněji ovlivňují podobu současné umělecké scény. To je například fenomenální La Putyka Rosti Nováka, která se stala prvním zástupcem čisté formy francouzského nového cirkusu u nás. Kromě samotného představení uvede Příští vlna i výstavu obrazů, které jsou Putykou přímo inspirovány.

La Putyka | Foto: La Fabrika

Dalším cílem festivalu je zařadit české divadlo do evropského kontextu. To se děje především skrze různé mezinárodní koprodukce a taky samozřejmě podporou umělců, kteří by mohli dosáhnout nebo už dosahují jakýchsi zahraničních rozměrů. S tím souvisí i motto letošního ročníku - mezi životem a smrtí. Jedná se o poctu právě jednomu takovému "rozměrnému" umělci, Petru Léblovi.

Vlně očekávání předcházelo představení jednoho z nejvýraznějších souborů izraelské nezávislé scény, který předvedl cenami ověnčený projekt Kameny/Stones. Příští vlna ho uvedla v rámci Izraelské divadelní sezóny v Praze, kterou pořádá Divadelní ústav ve spolupráci s Izraelskou ambasádou. Zahraniční účast na Příští vlně ale není, na rozdíl od ostatních divadelních festivalů, pravidlem.

ORTo - Da - Kameny/Stones | Foto: Press kit

Takže uvidíme jak to s přespolní účastí a nejen s ní dopadne napřesrok. I letos nám ale Next Wave dokázala, že je každoročně na co se těšit.

Veronika Dospělová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme