Tyjátr - Za dveřmi

Festival Za Dveřmi se letos koná teprve podruhé, přesto přináší program, za který by se nemusely stydět ani zavedené přehlídky. Vystoupí například soubory Decaláges, Divadlo Continuo, Teatr Novogo Fronta a dokonce i proslulý Teatr Osmego Dnia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival Za dveřmi | Foto: ART Prometheus, o.s.

Prý tomu nikdo nevěřil - a přece, druhý ročník festivalu Za dveřmi je na světě! Tento projekt je přitom v českém prostředí vcelku ojedinělý, protože se soustředí výhradně na outdoorové neboli venkovní a pouliční divadlo. Idea se zrodila v hlavě Jakuba Vedrala při jeho cestách na zahraniční festivaly podobného rázu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tyjátr - Za dveřmi

Něco podobného tady skutečně chybělo, a je tak pravděpodobné, že festival Za dveřmi bude nad letní festivalovou změtí tak trochu vyčnívat. Napovídají tomu především jména na programu. Kromě v českém prostředí už přeci jen i všeobecně známých jmen jako Teatr Novogo Fronta, 420people, Decaláges nebo Divadlo Continuo totiž vystoupí i proslulý polský soubor Teatr Osmego Dnia, kterému se přezdívá divadelní Rolling Stones.

Z představení souboru Teatr Osmego Dnia | Foto: Press kit

Venkovní a pouliční divadlo má přímo v charakteristice jasně dáno, kde se bude odehrávat. Organizátoři festivalu Za dveřmi ale nechtějí tento žánr spoutat v jeho nespoutanosti, a některá představení přesunuli i dovnitř. Je to, jak říká Jakub Vedral, nejen z respektu k počasí, ale také proto, že prostory, které pro tato představení získali, mají velmi zvláštní nenapodobitelnou atmosféru.

Kromě Haly Thámova to bude také Piazzeta Nové scény, kde budou vystupovat 420people s novou choreografií Package, dále Střelecký ostrov, park Parukářka a mnoho dalších. Spolupráci přitom festival navázal i s Pražským karnevalem. Průvodové divadlo totiž také neodmyslitelně patří do balíku divadla outdoorového.Stejně jako dnes téměř každá kulturní akce, snad s výjimkou obřích muzikálových představení financovaných ze soukromých zdrojů, i festival Za Dveřmi samozřejmě bojuje s nedostatkem peněz.
Tak budeme držet palce. Festival se koná od 9. do 19. září. Info najdete na stránkách www.zadvermi.cz.

Veronika Dospělová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme